Marko Aleksić: Istraživanje manje poznatog dela naše prošlosti

ARHEOLOGIJA U SLUŽBI ISTORIJE

Ostavite komentar


  1. Bilo bi poučno pisati i o običnim ljudima koji su trećinu godine, nekad o svom hlebu, besplatno radili za one koji su jeli zlatnim kašikama i viljuškama i zašto im je bilo zabranjeno da imaju konje itd.

  2. Vrlo zanimljiv clanak i do sada prilicno zamagljeno doba na nasim prostorima.Pravo je zadovoljstvo dati rec mladim strucnjacima dakazu starima ko smo i odakle snmo da ne bi letele svetom razne teorije zavere!

  3. Sra se desilo sa Vincancima i Ilirima kasnije?
    Pobili ih sve divlji Sloveni koji su se bavili stočarstvom?:-)
    Koliko para?!

  4. Interesantan i dobar tekst. Trebalo bi obraditi i ilirsko nasleđe Srba i južnih slovena, naime i sam pokret ujedinjenja Jugoslavije se zbog toga zvao ilirski. Srba je bilo relativno malo i mešali su se sa ilirima,
    tribalima i sl. premenima, a do bečkog kongresa nama je priznavan kontinuitet i sa ilirima, ali posle tog kongresa više nije…

    1. Što se tiče imena `Srbi` i otkud ono kod polabskih Slovena to je najbolje objasnio Pavel Šafarik u svojoj knjigi `O poreklu Slivena`.
      On je dokazao da su svi Sloveni do šestog veka nosili zajedničko ime `Srbi` a od rimskih osvajanja nastaje obšte ime `Sloveni` a ime `Srbi` se zadržava kod balkanskih Slovena i manjeg dela u Polablju.
      On je priznao da nezna značenje imena — ali to možda više nije problem, kao ni značenje imena `Hrvat` i `Germani`.
      Samo treba čitati, imati talenat i upoređivati.
      I sva je šteta što se arhelogija svodi samo na materijalnu arhelogiju a tu je najmanje dokaza ane postoji arheologija jezika gde su najveći dokazi.
      I nije arhelogija jezika dokazivanje `stranosti reči` u našem jeziku (ima toga koliko hoćeš) već je arheologija jezika pokazivanje kako je ta reč nastala i onda se na osnovu toga otkriva njeno značenje i čija je reč.

  5. Ne znam ja…Meni ovaj lik deluje kao neko ko prikazuje istoriju posebno srednjevekovnu kako bi ljudi zeleli da je bilo a ne kako je bilo…Reci za srednjevekovnog ratnika u Srbiji da je imao krstaski slem, da je nosio tuniku preko oklopa je vise zelja da se srpski ratnik prikaze kao Holiviudski vitez krstas…Plus to njegovo o srpskom macu vuce ideju iz Skotskog Klejmora…Uhvatio se jednog zapisa pa je kao to zvanica istorija…A i realno kad god neko hoce da prikaze srpski srednji vek boljim nego sto je bio hvata se Dubrovackog arhiva, bas cu sad ja da placam gorivo do Dubrovnika i bas znam da citam Italijanski iz 15 ili 16 veka a cini mi se da ne zna ni on…

  6. Ma gluposti…Enciklopedija Jugoslavije koju su pisali najbolji vojni strucnjaci kaze da se u Srbiji rec vitez u srednjem veku uopste nije ni koristila za nekih 200 i nesto godina srednjeg veka u Srbiji rec vitez se spominje samo jednom u doba cara Dusana…

Ostavite komentar


Društvo

RHMZ najavljuje nestabilno vreme 7

RHMZ najavljuje nestabilno vreme

U toku noći u Srbiji će biti pretežno vedro, mestimično uz umerenu oblačnost i uglavnom suvo. U Banatu i na istoku u prvom delu noći lokalni pljuskovi sa grmljavinom koji mogu biti izraženiji uz kratkotrajnu pojavu grada, upozoravaju iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda (RHMZ).

Naslovna strana

Naslovna strana za 22. jun 2026
Galerija

Pretplati se i postani deo Kluba čitalaca Danasa

Klub čitalaca Danasa je zajednica pretplatnika na dnevni list Danas kojima je, pored ekskluzivnog pristupa novinama u PDF formatu veče pre nego što se štampano izdanje nađe na trafikama, dostupna i celokupna arhiva lista onlajn. Članska kartica obezbeđuje i preko 50 popusta naših partnera, kao i pozivnice za naše događaje i akcije.