Svetislav Pešić, Vladimir ŠtimacFoto: Srdjan Stevanović/Starsport

Odlazak u penziju legendarnog košarkaškog trenera Svetislava Pešića izazvao je brojne reakcije, a među najemotivnijima bila je poruka nekadašnjeg reprezentativca Srbije Vladimira Štimca koji se oglasio na društvenoj mreži X.

Štimac se prisetio svojih početaka u Crvenoj zvezdi i perioda kada ga je 2008. godine trenirao Pešić. Tada je imao 21 godinu i stigao je na Mali Kalemegdan kao talentovan, ali fizički nespreman centar. Sam je kroz šalu priznao da je bio „debeli klinac sa Karaburme“, a posebno se prisetio čuvene Pešićeve rečenice:

„Jel’ voliš da ručkaš? Moraš da skineš kilažu.“

U emotivnoj objavi Štimac je otkrio da ga je Pešić svakodnevno merio, kao i da je ponekad čekao vaganje pre doručka samo da bi vaga pokazala koji kilogram manje. Prisetio se i „scene sa pljeskavicom“, koju, kako kaže, nikada neće zaboraviti.

„Ne znam ni kako da počnem ovo pismo, pa ću početi zahvalnošću.

Kada sam došao u Zvezdu, mogao si lako da me skloniš jer sam bio mlad i neiskusan. Sećam se da si pitao upravu kluba: „Šta ću ja sa njim?“ A ja sam samo molio da mi se pruži šansa. Naravno, pre toga je usledilo ono tvoje, svima dobro poznato: „Jel’ voliš da ručkaš? Moraš da skineš kilažu.“

A ja klinac, u glavi samo jedna stvar, da me trenira Svetislav Pešić i da igram za Zvezdu. Bio sam spreman na sve, pa i da se odreknem onoga što najviše volim. Scenu sa pljeskavicom nikada neću zaboraviti. Danas, kada pogledam svog sina, vidim koliko je to bilo dobro za mene. I on je isti takav bucko koji obožava košarku.

Hvala ti za sve lekcije i za šansu koju malo ko bi pružio jednom debelom klincu sa Karaburme. Nikada se nismo posvađali, jer je za mene sve što si govorio bilo amin. I sam si jednom rekao da sa mnom ne možeš da se posvađaš, jer ako ti kažeš da je tabla zelena, a ona je crvena, za mene je bila zelena. Toliko sam bio zahvalan za priliku koju si mi dao.

Umeo si da me meriš svakog dana. Nekada čak nisam ni doručkovao dok me doktor ne izmeri, samo da bih imao koji kilogram manje.“

Istakao je kako mu je sve to promenilo život.

„Možda nikada ne bih dostigao viši nivo u košarci da nije bilo tvojih lekcija, discipline i strogoće. Dobar deo svega što sam postigao kao igrač nosi i tvoj potpis.

Nadam se da ću ti uskoro dovesti Vukana, jer je malo preterao sa ručkanjem, a već sada liči na Marka Gasola kada je bio klinac.

Hvala ti za sve i srećno u penziji, Svetislave – napisao je u potpisu Vladimir (Aleksandar) Štimac, što je aluzija na činjenicu da ga je Pešić dugo zvao Aleksandar.

Štimac je u Crvenu zvezdu stigao upravo u sezoni 2008/09, kada je klub započeo novu eru pod vođstvom Pešića. Te godine crveno-beli su igrali finale KLS lige, a ekipu su predvodili Tadija Dragićević, Nemanja Bjelica i Marko Kešelj. Pešić je već bio jedan od najtrofejnijih evropskih stručnjaka, a Štimac momak na početku karijere.

Štimac je za crveno-bele nastupao od 2008. do 2010. godine, a potom se vratio i u sezoni 2015/16. Tokom bogate karijere igrao je za Žalgiris, Bajern, Anadolu Efes i Fenerbahče, ali je više puta isticao da mu je upravo period rada sa Svetislavom Pešićem obeležio karijeru.

Bonus video: Štimac potpisao podršku studentima

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari