Ministarstvo prosvete: Zaključkom Vlade volontiranje studenata na Ekspu se smatra dobrovoljnim radom i vrednuje se u sistemu obrazovanja 1foto: R.Z./ATAImages

Ministarstvo prosvete saopštilo je danas da je zaključkom Vlade Srbije, kojim se volontiranje studenata na Ekspu smatra dobrovoljnim radom koji se vrednuje u sistemu visokog obrazovanja od jedan do tri ESPB boda, predviđeno da vrednovanje tog rada obavlja visokoškolska ustanova.

Zaključkom od 30. aprila predviđeno je da će, kako se navodi, vrednovanje dobrovoljnog rada obavljati visokoškolska ustanova na način uređen opštim aktom ustanove u skladu sa članom 39 stav 5 Zakona o visokom obrazovanju na osnovu potvrde o obavljenom volontiranju koju studentu izdaje privredno društvo „Ekspo 2027“ Beograd.

Zakon o visokom obrazovanju propisuje da se ukupno angažovanje studenta sastoji od aktivne nastave – predavanja, vežbi, praktikuma, seminara, samostalnog rada, kolokvijuma, ispita, izrade završnih radova, studentske prakse, dobrovoljnog rada u lokalnoj zajednici i drugih vidova angažovanja.

Taj zakon propisuje da je dobrovoljni rad – rad studenta bez naknade, koji organizuje visokoškolska ustanova na projektima od značaja za lokalnu zajednicu koji se vrednuje u sistemu visokog obrazovanja, kao i da uslove, način organizovanja i vrednovanje tog rada uređuje visokoškolska ustanova svojim opštim aktom.

U cilju što efikasnijeg sprovođenja odredbi člana 39 Zakona o visokom obrazovanju, a radi ostvarivanja prava studenata na vrednovanje u sistemu visokog obrazovanja svakog dobrovoljnog rada na projektima od značaja za lokalnu i širu zajednicu, Vlada je donela odluku da se volontiranje na Međunarodnoj izložbi Ekspo može vrednovati u sistemu ESPB bodova u skladu sa Zakonom o visokom obrazovanju, kao što je to bio slučaj na Univerzijadi 2009. godine, navedeno je u saopštenju.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari