Predsednik Skupštine Novog Sada Siniša Sević primio je u Gradskoj kući učesnike energetskog kampa „Green School“, koji zajedno organizuju Agencija za energetiku Novog Sada, lokalna samouprava mađarskog mesta Alđo i dve osnovne škole, novosadska „Nikola Tesla“ i „Feher Ignjac“ iz Mađarske.
Energetski kamp deo je projekta „Zaštita životne sredine i obnovljivi izvori energije za zelenu budućnost dece“, tokom kojeg će se finansirati i rekonstrukcija dve škole radi bolje energetske efikasnosti.
– Novi Sad započinje realizaciju još jednog IPA projekta prekogranične saradnje. Njegov cilj je da se učesnicima kampa ukaže na važnost očuvanja životne sredine i načine na koje se mogu iskoristiti obnovljivi izvori energije, te unaprediti energetska efikasnost – poručio je Siniša Sević na prijemu učesnika kampa.
Predsednik gradskog parlamenta dodao je da kamp ima edukativni ali i zabavni karakter, napominjući da je važan deo projekat rekonstrukcija dve škole čime će obe ustanove imati direktnu korist.
– U Osnovnoj školi „Nikola Tesla“ zameniće se stolarija u fiskulturnoj sali, rekonstruisati kompletno unutrašnje osvetljenje škole i instaliraće se fotonaponske centrale na krovu škole. Vrednost pomenutih radova iznosiće 41.500 evra, a projekat se finansira iz fonda Evropske unije, IPA programa prekogranične saradnje Mađarske i Srbije – precizirao je Sević, objašnjavajući da se realizacijom IPA projekata potvrđuje spremnost na putu evropskih integracija.
„Green School“ sastoji se iz dva dela – prvi deo je kamp, koji se održava 14, 15. i 16. juna na salašu „Katai“ u Malom Iđošu, a tokom drugog dela edukacije oko 50 dece od deset i 11 godina provešće u Mađarskoj 20, 21. i 22. septembra. Ukupna vrednost projekta je 134.200 evra.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.


