"Tražili smo kompletan zdravstveni izveštaj": Sin Marije Vasić dobio dozvolu za posetu 1Foto: Printskrin/X/Milan Ćanak

Sin aktivistkinje Pokreta slobodnih građana Marije Vasić, Milan Čanak potvrdio je za Danas da je dobio dozvolu za posetu majci u Specijalnoj zatvorskoj bolnici u Beogradu.

Kako dodaje, u posetu će ići sutra u 13 časova.

– Ništa se nije promenilo sem što sam dobio dozvolu da je posetim. Od zvaničnih informacija i dalje stoji samo ono što su u četvrtak saopštili kako je ona „na infuziji i da se oseća bolje“. Taj odgovor je nedovoljan i nestručan i naravno niko ga nije potpisao. Mi smo tražili da nam se da kompletan zdravstveni izveštaj, da se urade svi pregledi, kako ne bi imala trajne posledice. Nakon posete, znaću sve ove detalje – rekao je Čanak.

Apelacioni sud danas je saopštio da je primio žalbu u slučaju novosadskih aktivista i da će o njoj odlučiti po hitnom postupku do kraja radnog dana.

Čanak kaže da će tu odluku dočekati ispred suda, gde se nalazio većinu vremena ovih dana.

– Osećam se umorno, ali ne posustajemo. I to svi mi. Stalno smo po blokadama i protestima. Mislim da nisam spavao četiri dana. Rekao sam već, ali ponoviću, ovo nije samo borba za Mariju, ovo je borba za svako slodno misljenje. Ako ne oslobodimo Mariju i njene kolege nećemo moći da slobodno mislimo i pričamo sami sa sobom i zatvorenoj prostoriji – kazao je Čanak.

Kako je dodao Čanak ispred suda u Novom Sadu, advokat je danas konačno posetio njegovu majku pa je tako posredno saznao i kako se oseća.

Ističe, da je Marija štrajk glađu nastavila, te da je u zatvorsku bolnicu dovezena u marici, a ne u sanitetskom vozilu. Štrajk žeđu je prekinula.

– Imala je ispod 60 kila, sada ima 61, vratila joj se malo kilaža. Ima tromb u ruci od braunile, ali je pod nazorom lekara i prima terapiju za taj tromb. Dovezli su je u marici iz Novog Sada za Beograd, a ne u bolničkom vozilu i to je veliki propust. Juče je prvi put stala na noge, inače prethodnih dana uopšte nije mogla da stoji. Komunikativna je i bolje se oseća. Glavna poruka je da se borba za pravdu nastavlja – izjavio je Čanak.

Podsetimo, ispred zgrade suda i tužilaštva u Novom Sadu i danas se nalaze studenti i građani. Studenti su odblokirali sud danas do 11 časova, a nakon toga, ponovo su nastavili sa blokadom. Za to vreme žalba odbrane u kojoj se traži prekid pritvora za aktiviste je primljena.

Blokada novosadskog suda počela je u četvrtak, 15. maja u 7 časova zbog šest novosadskih aktivista koji su pritvoreni duže od dva meseca u zatvoru na Klisi.

Marija Vasić, Davor Stefanović, Srđan Đurić, Mladen Cvijetić i Lado Jovović iz PSG-a kao i student Lazar Dinić iz Stava terete se za pokušaj rušenja ustavnog poretka, što njihovi branioci odbacuju, navodeći da u postupku postoji niz zloupotreba državnih organa.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari