Slobodan univerzitet u Nišu: Novi zakon gasi autonomiju i podređuje univerzitete političkoj volji 1Studentska podrška dekanima u Nišu: Foto (BETAPHOTO/SAŠA ĐORĐEVIĆ)

Inicijativa Slobodan univerzitet iz Niša ocenila je danas da novi zakon o visokom obrazovanju koji priprema Ministarstvo prosvete pod vođstvom ministra Vuka Dejana Stankovića predstavlja pokušaj potpune centralizacije univerzitetskog sistema, gušenje institucionalne autonomije i njegovo podređivanje političkoj volji izvršne vlasti.

U saopštenju koje su potpisali profesori, istraživači i saradnici Univerziteta u Nišu, navodi se da se zakonom ukida osnovna akademska samostalnost univerziteta, dok se njegovo upravljanje prenosi na državne organe.

„Sami univerziteti više ne bi birali rektore. Uprava univerziteta bila bi direktno kontrolisana od strane izvršne vlasti. Fakulteti bi postali protočni bojleri za diplome, a obrazovanje – roba bez garancije kvaliteta“, navodi se u saopštenju koje je upućeno akademskoj i široj javnosti.

Dodaje se da je peticiju protiv donošenja tog zakona, koju je inicirala akademska zajednica, za manje od dva dana potpisalo više od 2.600 nastavnika, istraživača i saradnika, a izražava se i nezadovoljstvo zbog, kako se navodi, potpune pasivnosti rukovodstva Univerziteta u Nišu.

„Rektorat Univerziteta u Nišu se, i pored višemesečnih studentskih protesta, do danas nije adekvatno oglasio – ni u znak podrške studentima, niti u odbranu osnovnih akademskih principa. I sada, kada se priprema zakon koji bi značio kraj univerzitetske autonomije – Rektorat opet ćuti“, piše u saopštenju.

Inicijativa upozorava da „ćutanje više nije neutralnost – ono je saučesništvo“, te poziva rukovodstvo univerziteta da se javno i nedvosmisleno oglasi protiv kako sporne Uredbe koja je već na snazi, tako i najavljenog Zakona o visokom obrazovanju.

„Visoko školstvo u Srbiji ne traje od juče. Od 1808. godine, kada je osnovana Velika škola, do danas – stotinama generacija ova zemlja je dala mogućnost da se uzdignu znanjem“, podseća se u tekstu, u kojem se konstatuje da „prošlost obavezuje“ da se brani dostojanstvo akademske zajednice, ali da je borba neophodna i „zbog budućnosti“.

Autori saopštenja pozivaju rukovodstvo univerziteta da iskoristi institucionalnu autonomiju „na pravi način“, tako što će inicirati razgovore sa studentima, dekanima, nastavnicima i istraživačima svih fakulteta u Nišu, i predložiti odluke o pomeranju početka nastave i kalendarskih rokova akademske godine, kako bi se situacija smirila i sačuvalo jedinstvo akademske zajednice.

U saopštenju se kritikuje i, kako se navodi, izostanak reakcije na smene više šefova katedri na Medicinskom fakultetu i članova Katedre za urgentnu medicinu, što se tumači kao nastavak političkog pritiska na univerzitetski kadar.

„Oglašavanje nije opcija – to je dužnost. U ime prošlosti. U ime budućnosti. U ime istine“, navodi se u saopštenju, uz zaključak: „Ako univerzitet ne ume da brani sam sebe – zašto bi uopšte postojao?“

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari