
Srpska pravoslavna crkva (SPC) pokrenula je podkast, a umesto verskim temama u prvoj epizodi bavili su se „obojenom revolucijom“ i navodnim medijskim napadima na crkvu i patrijarha Porfirija. Iako je objavljena tek prva epizoda podkasta, nejasno je da li će SPC nastaviti da se bavi temama koje nisu nužno verske i u narednim, kao i koja je poenta pokretanja istog.
Gosti jereja Stevana Jovanovića u prvoj epizodi podkasta SPC bili su protojerej-stavrofor Velibor Džomić, profesor Pravnog fakulteta u Kragujevcu, i profesor Filosofskog fakulteta u Beogradu Vladimir Vuletić.
Prema mišljenju kritičara, celokupna epizoda se svodila na potenciranje Velibora Džomića kako SPC, ali i patrijarh, nisu dužni da govore o svakoj društveno-političkoj temi, ali i da ne podržavaju „ni jednu ni drugu stranu“.
Između ostalog, protojerej-stavrofor je isticao da mediji i građani koji zahtevaju od SPC da se oglase o protestima na neki način zapravo napadaju patrijarha i crkvu i upoređivao ih sa dnevnim listovima iz vremena komunizma.
Vladimir Vuletić se uglavnom slagao sa rečima Džomića, ali je iskoristio ovu priliku da iznese svoj stav da je Univerzitet korumpiran.
Sagovornici Danasa smatraju da će novi podkast SPC služiti u propagandne svrhe.
Teolog Vukašin Milićević navodi za naš portal da je novi podkast pokušaj kriznog menadžmenta zato što se javlja sve više kritičkih glasova koji govore o tome šta se dešava u okviru Srpske pravoslavne crkve i u odnosu njenog vrha prema trenutnoj društvenoj situaciji.

„Nailazi na razumevanje kod velikog broja vernika, smatram da je ovo pokušaj da se spreči uticaj kritičkih glasova, ali poprilično nevešt. Treba samo obratiti pažnju šta su ti ljudi koji se pojavljuju u tom podkastu govorili pre dva meseca, gde se vidi da oni upadaju u kontradikciju“, ukazuje Milićević.
Teolog smatra da su se čelnici SPC našli u nezgodnom položaju, jer su njihovi „ruski prijatelji“ objavili celokupan snimak razgovora Porfirija sa Vladimirom Putinom tokom kojeg je patrijarh stavio sebe u potpuno raspolaganje ruske političke agende.
„Niko ne može da negira da je on tamo spominjao obojenu revoluciju i ruski svet, pa sada pokušavaju da tome daju nekakav smisao, da to nije samo ulizivanje agresivnom ruskom imperijalizmu“, ističe Milićević.
Prema njegovom mišljenju, podkast će i u narednim epizodama širiti propagandu i pratiće šta je agenda.
„Očekujem da će se u nekom trenutku naći i tema koja se tiče generalno Univerziteta, statusa Pravoslavno-bogoslovskog fakulteta, o tome kako nema šta da traži na Univerzitetu, jer je to institucija koja, kako čujemo po režimskim medijima, ruši državu, srpske vekovne interese itd. Verujem da će pratiti političku agendu koju diktira režim, pokušavajući da polurazumljivim crkvenim frazama to umotaju“, zaključuje Milićević.
Miloš Parandilović, poslanik i predsednik stranke Novo lice Srbije, smatra da je uloga crkve da okuplja ljude i kreira atmosferu jedinstva i mira, a ne da potencira na produbljivanju podela radi odbrane vlasti preko „nekakvih podkasta i da od toga pravi internet kampanju protiv svog dela svog naroda“.

„Crkva je imala veliku ulogu u opstanku našeg naroda i bila je uz njega u najtežim trenucima za nas, zbog toga bi vrh SPC trebalo da povede računa o tome da bude uz svoj narod, jer treba da služi isključivo njemu i njegovim interesima, a ne interesima bilo koje političke grupacije“, naglašava Parandilović.
Nazivanje studentskih protesta obojenom revolucijom vidi kao, u najmanju ruku, zlonamerno, jer je „stranka na vlasti obojena svim bojama, izuzev srpske“.
„Nisu studenti predali sve institucije u ruke Albancima na Kosovu i Metohiji i ostavili naše manastire i crkve na milost i nemilost Kurtijevom režimu, već Aleksandar Vučić“, navodi Parandilović.
S toga, naš sagovornik ističe da bi patrijarh trebao da povede računa o tome za čiji interes blagosilja „satanizaciju“ srpskih studenata i pobunjenih građana, među kojima ima mnogo vernika, a na koje se ovime „baca ljaga“ samo jer politički misle drugačije.
„Jasno je definisano Ustavom da crkva ne sme da se meša u politička pitanja, i tako treba i da ostane. Iskreno se nadam da će pojedini u SPC prestati da se bave napadima na pravedoljubivu pobunu u Srbiji, izviniti se studentima i građanima zbog teme prvog podkasta SPC i prestati da se bave takvim temama ubuduće“, zaključuje Parandilović.
Podsećamo, podkast je pokrenut da bi se, kako piše na sajtu SPC, misija Crkve unapredila „različitim oblicima medijskog stvaralaštva radi očuvanja načina života zasnovanog na Hristovom učenju“. Na to je obavezuje, kako je navedeno, „dinamika događaja u srpskom narodu na čitavom njegovom životnom prostoru, kao i u društvu uopšte, uporedo sa revizijom, ne samo istorijskih činjenica nego i demokratskih ustanova i predstavničke demokratije reliktima iz totalitarnih sistema prošlog veka, uz tehničke i tehnološke promene, nametanje kensel, džender i sličnih ideologija i političkih praksi“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.