Ovo je naša borba protiv kriminala i korupcije, protiv autoritarnog režima koji rasprodaje deo po deo naše lepe zemlje i za to da institucije budu jače od pojedinca. Kako bi u toj borbi pobedili, moramo da se udružimo, prevaziđemo sve naše razlike i stanemo zajedno protiv kriminalne grupe koja razara ovu državu iznutra, poručio je večeras u Nišu student Filozofskog fakulteta Ilija Tasić.
Na studentskom i građanskim skupu „Država, to smo mi!“, u organizaciji niških studenata u blokadi, Tadić nije precizirao na koga se odnosi politička poruka o „udruživanju“ i „prevazilaženju razlika“.
Protest Drzava, to smo mi u Nišu 1. marta 2026: Foto N. Doderović
On je ocenio da predstojeći vanredni parlamentarni izbori, kako je kazao, nisu samo još jedni izbori već borba za opstanak države Srbije.
„Razgovarajte sa porodicom, rođacima, komšijama i prijateljima, i izađite na izbore- svaki naš glas je čin odbrane Srbije. Kad narod ustane, nijedna autoritarna vlast ne može da opstane. Država nije stranačka kancelarija, a Srbija nije privatna firma jednog čoveka. Idemo do pobede na izborima, a onda da odbranimo našu pobedu“, rekao je Tasić.
Na ovom protestu- kojem je po proceni izveštača prisustvovalo oko deset hiljada ljudi- i pojedini studenti koji su od Beograda trčali maraton ili vozili bicikle kako bi stigli u Niš, poručili su sa bine da će „pumpati“ sve do „raspisivanja izbora, okončanja izborne kampanje, izborne pobede i odbrane te pobede koju će pokušati da nam ukradu“.
„Vidimo se na ulicama“, bila je završna poruka studenata, uz uobičajeno „Ko ne skače taj je čaci“.
Na skupu „Država, to smo mi“ ponovo je pročitan takozvani Studentski edikt, u čijem uvodu se proklampuje da predstavlja „zavet budućnosti i državi u kojoj studenti i slobodni građani žele da žive“.
Edikt je, inače, usvojen pre godinu dana, 1. marta 2025, na najmasovnijem protestu u novijoj istoriji Niša, koji je trajao 18 sati, a koji su takođe organizovali studenti u blokadi.
Protest Drzava, to smo mi u Nišu 1. marta 2026: Foto Z. Miladinović
Protest Drzava, to smo mi u Nišu 1. marta 2026: Foto D. Doderović
Protest Drzava, to smo mi u Nišu 1. marta 2026: Foto D. Doderović
Protest Drzava, to smo mi u Nišu 1. marta 2026: Foto D. Doderović
Protest Drzava, to smo mi u Nišu 1. marta 2026: Foto D. Doderović
Na večerašnjem protestu advokat Vladan Mančić je rekao da buduća vlast mora da procesuira i lustrira one koji su loše radili.
„Ako ne sprovedemo lustraciju, ništa nismo uradili. Ali ne samo lustraciju. Moramo da im oduzmemo imovinu i vratimo je u budžet, da vratimo narodu ono što su od njih opljačkali“, poručio je Mančić, ocenjujući da u Srbiji ne postoji „loša vlast, već mafija“.
On je rekao da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić „sve institucije sravnio sa zemljom“, a da usvajanjem takozvanih Mrdićevih zakona „pokušava da im zatre svaki trag“.
„Ovim zakonom je na udaru TOK, ali ne samo on, već i ustavno načelo podele vlasti na principe samostalnosti tužilaštva i nezavisnosti sudstva“, kazao je.
Mančić je pozvao tužioce i sudije da se tome suprotstave, ocenjujući da njihov „strah od tiranina ne sme da bude veći od vrednosti zakletve koju su položili“.
„Čovek čije srce je okovano strahom ne može da bude ni advokat, ni sudija, ni tužilac“, kazao je.
Protest Drzava, to smo mi u Nišu 1. marta 2026. Foto D. Doderović
Lekar Dejan Hristov rekao je da se zdravstvo urušava i da je dovedeno do kolapsa, jer je dato u ruke neznalicama i onima koji su iz njega crpeli resurse za ličnu korist.
On je naveo da je zdravstveni koncept bio baziran na nekoliko važnih stubova, kakvi su garantovali dobro zdravlje za sve članove zajednice – besplatnost, solidarnost, dostupnost usluga i njihov najbolji mogući kvalitet.
Ratni vojni veteran Slavoljub Radulović kazao je da u Srbiji 30 godina postoji isti sistem, da su se menjala samo imena i stranke, ali da je metod vladanja isti – podela na „naše i njihove“.
„Dok se mi ljutimo i plašimo, neko nam prazni džepove, a nevini ljudi stradaju“, kazao je Radulović.
On je rekao da Vučić, kao predsednik Srbije, ni danas ne menja taktiku.
„Radi isto – plaši ljude, deli ih jedne od drugih i drži se zle poslovice ’zavadi pa vladaj’“, rekao je Radulović.
Dodao da studenti danas ne brane teritoriju već otadžbinu, i to „golim rukama, samo sa istinom i jedni pored drugih“.
„Ovaj režim je odgovorio ratom protiv sopstvene dece i budućnosti ove zemlje. To je poslednji rat koji će voditi, jer ovu decu neće pobediti. Ova deca su slomila njihovo oružje- međusobne podele. I oni i mi ljude delimo samo na dobre i loše“, rekao je.
Na skupu su govorili i univerzitetski profesor Miodrag Đorđević, poljoprvrednik Nebojša Tomić, kao i Milena Petrović, predstavljena kao profesorka Univerziteta u Prištini sa privremenim sedištem u Kosovskoj Mitrovici i majka dva studenta.
Protest je završen posle 19.30 časova nakon što je blokadni hor otpevao pesmu „Vostani Serbije“.
Započeo je u 16 časova okupljanjem studenata i građana na dve lokacije- kod Apelacionog suda i na kružnom toku kod tržnog centra „Delta planet“, koji su istovremeno došli na centralni Trgu kralja Milana.
Okupljeni su tu održali 16 minuta tišine za 16 preminulih pri padu betonske nadstrešnice na rekonstruisanoj Železničkoj stanici u Novom Sadu 1. novembra 2024.
Na bini su pročitana imena poginulih i za svakog od njih pušten je beli balon u nebo.
Skup je prošao bez incidenata.
Na terenu su bili prisutni saobraćajni policajci, kao i policajci u civilu i pripadnici bezbednosnih službi, a saobraćaj u centru grada je bio obustavljen.
Mile Kojić pešačio sa studentima 2000 kilometara, uprkos godinama
Mile Kojović, iz Beograda, star 72 godine, sa nadimkom „Kondicija Mile“, koji su mu dali studenti, došao je i na protest „Država, to smo mi“ u Nišu.
Kojović je kazao da je sa studentima učestvovao u 12 „šetnji“ kroz Srbiju i prešao oko 2000 kilometara.
Mile Kojović: Foto. Z. M./Danas
On je rekao da je pešačio do Novog Sada, Požarevca, Niša, Bora, Zaječara, Šapca, Loznice, Bečeja, Subotice. Zrenjanina, Lazarevca, Novog Pazara…
„Radim to da podržim ovu omladinu koja hoće da zaustavi korupciju, ubijanje, progon, maltretiranje, jer ako se to ne bude dogodilo, mogu samo da se sele. Ako ne želimo da ih žive zakopaju, i ako želimo zdravu državu, svi mi iz starijih generacija moramo da stanemo uz njih. Država nije vlast, a države i budućnosti nema bez omladine“, kazao je on za Danas.
Prema njegovim rečima, u poslednjih 30 godina nijedna vlast nije bila dobra, već je gledala svoj interes, sve pozivajući se na državu.
On je kazao da su svi njegovi ratovali, od dede do sina, a da njega danas zbog podrške studentima nazivaju „izdajnik, strani plaćenik i ustaša“.
Dodao je da ima decu i unuka.
„Ćerka je otišla van zemlje jer nije mogla da se zaposli. Ucenjivali su je da mora da bude u SNS“, kazao je on.
Niš TV: Šta ste vi, satanisti?
Provladino propagandno glasilo, koje mesecima emituje program uprkos tome što nije upisano u APR i nema saglasnost REM, u toku dana je emitovalo program posvećen skupu „država, to smo mi“, u kojem su gostovali funkcioneri iz SNS.
Prema proceni tog glasila, na skupu je bilo „između hiljadu i dve hiljade ljudi“.
Program je uglavnom bio posvećen instalaciji koju su nosili pojedini učesnici protesta- krstu na kojem je razapeta lutka sa likom predsednika Srbije i osnivača SNS Aleksandra Vučića, na čijem vrhu je stajao natpis „Novomučenik“.
Učesnici programa su kazali da „veruju da će tužilaštvo reagovati“ na ovakvu instalaciju.
Bojan Avramović, koji se predstavlja kao glavni urednik glasila, ocenio je da je reč o „ritualu“ i upitao ove učesnike protesta: „Šta ste vi, satanisti?“.
„Nosili su kovčege po ulicama, sveće, još samo da počnu kokoške da kolju na glavnom trgu. Ne smete sa njima kafu da popijete, nešto će da vam stave u nju“, kazao je on.
Milan Lazarević, predsednik niškog odbora Pokreta za narod i državu, inače lekar i direktor Instituta „Niška Banja“, dodao je da su ovakvu lutku nosili „ljudi sa psihičkim problemima, i to u nedelju, na božiji dan i uskršnji post“.
„To su ljudi spremni na linčovanje, ubistvo, silovanje, targetiranje, samo da bi došli na vlast“, kazao je.
Ustanova Studentski centar "Beograd" saopštila je večeras da neće doći do iseljenja studenata iz Studentskog grada, već da će oni biti privremeno premešteni iz krila F Doma II, zbog održavanja Specijalizovane izložbe Ekspo 2027 (EXPO 2027).
Klub čitalaca Danasa je zajednica pretplatnika na dnevni list Danas kojima je, pored ekskluzivnog pristupa novinama u PDF formatu veče pre nego što se štampano izdanje nađe na trafikama, dostupna i celokupna arhiva lista onlajn. Članska kartica obezbeđuje i preko 50 popusta naših partnera, kao i pozivnice za naše događaje i akcije.