Nakon održanih lokalnih izbora u Požarevcu je 06. juna, među prvima u Srbiji, formirana nova skupštinska većina koju sačinjavaju koalicija oko SPS-a i DS-a. Od onog trenutka kada je mandat za formiranje nove republičke vlade dobio Ivica Dačić i koju će sačinjavati koalicije oko SNS-a i SPS-a, kao i URS, u Požarevcu glavna tema je da li će se tek formirana vlast rasturiti i da će se formirati nova po ugledu na republičku. Šta više, prema tim pričama, ne postavlja se više pitanje da li će Požarevac dobiti novu vladajuću garnituru, već kada će se to desiti. Prema tim predviđanjima vlast će se promeniti u septembru, odmah po završetku LJKI.
Glavni protagonisti tih priča su članovi USR-a čiji funkcioneri otvoreno lobiraju da do toga što pre dođe. Odbornica te političke grupacija, Zvezdana Vučković na poslednjoj sednici gradske skupštine otvoreno je najavila da sadašnji vlastodršci iz DS-a mogu da svoje dužnosti obavljaju do septembra, kada će biti zamenjeni. Njena koleginica odbornica Davorka Mitrović u tom agitovanju otišla je korak dalje poručivši na svom fejsbuk profilu građanima Požarevca da se strpe do septembra kada če proraditi „metlica“ i da će svi „žuti“ njom biti počišćeni i da će na njihova mesta doći pravi ljudi koji će se, na pravi način, boriti za gradske interese. Kako nam je rekao jedan funkcioner USR-a njegovi jedva čekaju da vide leđa „žutima“ i da su već razgovarali ko će na njihovo mesto doći.
– Bliži se septembar i do promene vladajuće većine sigurno će doći. Počistićemo sve „žute“ koje zauzimaju mesta u vlasti i tako namiriti pravdu, jer su nas proletos bez razloga isterali iz tadašnje vlasti. Mi imamo najbolje kadrove. Tražićemo mesto predsednika Skupštine i za to mesto imamo kandidata u liku odbornice Zvezdane Vučković. Mislim da ćemo ući i u Gradsko veće i da ćemo za mesto člana većazaduženog za poljoprivredu predložiti, trenutno najuspešnijeg požarevačkog privrednika, vlasnika „Union MZ-a“ Zvonka Milenkevića. Na mesto direktora Parking servisa vratićemo Slavka Živkovića koji je to preduzeće, dok je bio na njegovom čelu, doveo na mesto jednog od najuspešnijih u Srbiji – samouveren je funkcioner USR-a.
Međutim, predsednik odborničke grupe URS-a u požarevačkom parlamentu, Vladimir Ilić kaže da na tu temu dosad nisu vođeni nikakvi razgovori.
– O promeni skupštinske većine nismo vodili nikakve razgovore. Ni formalne, niti neformalne, što ne znače da o tome u skorije vreme nećemo razgovarati. Ne isključujem mogućnost da će se formirati nova skupštinska većina u Požarevcu po ugledu na republičku. O tome možemo razgovarati tek nakon završetka godišnjih odmora, negde u septembeu-kaže Ilić i dodaje da je kao predsednik Izvešnog odbora URS-a, zajedno sa Dinkićem pregovarao o formiranju nove vlade i potpisivanju koalicionog sporazuma.-U koalicionom sporazumu o formiranju nove republičke vlade nigde ne piše da se i na lokalu moraju formirati koalicije po ugledu na republičku, niti su na tu temu uopšte vođeni razgovori – otkrio nam je Ilić.
Miomir Ilić aktuelni gradonačelnik i prvi čovek požarevačkih socijalista tvrdi da do promene skupštinske većine neće biti, jer su potpisali koalicioni sporazumom sa demokratama, uz saglasnost predsednika SPS-a Ivice Dačića i predsednika Izvršnog odbora SPS-a Branka Ružića, da u narednom periodu vrše vlast u gradu.
– Prvi put čujem takve priče. Mi poštujemo koalicioni sporazum sa demokratama i čvrsto se njega držimo. Ne znam ko tim pričama o promeni vlasti u Požarevcu podgreva atmosferu i raznim dezinformacijama uzbunjuje javnost u gradu. Odgovorno tvrdim da nisam dobio nikakve sugestije od rukovodstva stranke da rušim koaliciju i molim da se prestane sa takvim pričama. Zajedno sa svojim koalicionim partnerima trenutno smo okrenuti rešavanju nagomilanih gradskih problema i realizovanju predizbornih obećanja-poručio je gradinačelnik Ilić.
Njegovo mišljenje deli i predsednik DS-a u Požarevcu, koji vrši i funkciju predsednika Skupštine grada Žarko Pivac koji kaže da se saradnja sa koalicionim parterima iz SPS-a odvija bez ikakvih problema.
– U prethodnih tri i po godina koalicija okupljena oko DS-a i SPS-a dobro je funkcionisala. To se pokazalo 06 juna na konstitutativnoj sednici kada je u narednom periodu formirana ista koalicija. Nemamo nikakvih naznaka od koalicionih partnera da će, eventualno, doći do nekakvih promena, niti smo razgovarali na tu temu. Lično smatram da neće doći do pravljena nekih novih koalicija, mada će biti pokušaja. Ja se nadam da će ostati principijalan stav SPS-a – rekao je Pivac. Prema njegovim rečima najveći pritisak za promenu vladajuće koalicije dolazi od strane USR-a.- Sve priče o promeni vlasti dolazi od strane pripadnika URS-a. Šireći dezinformacije o tome oni vrše pritisak na javno mnjenje u gradu, na taj način stvarajući utisak da je gotova stvar. Ta stranka i postoji samo da bi bila u vlasti, jer drugačije neznaju da funkcionišu. Postoji veliki broj njihovih ljudi koji već pričaju na kojim funkcijama će se naći. Oni se na taj način samo reklamiraju bez ikakvih realnih argumenata – istakao je Pivac naglasivši da je to samo želja pojedinaca da dođe do promene vlasti i da duboko veruje u svoje koalicione partnere da će se držati potpisanog koalicionog sporazuma.
Narodni poslanik i predsednik Okružnog odbora SNS, Veroljub Arsić kaže da nikakve pregovore ni sa kime oko promene skupštinske većine nije vodio, niti će u skorije vreme voditi, jer ima preča posla- a to su stranački izbori u Mesnim odborima i izbor funkcionera u organima stranke.
– Potpuno je suludo sada da ulazimo u neku priču o formiranju neke nove skupštinske većine, kada nismo odmah posle izbora napravili istu sa demokratama, kada smo im nudili i mesto gradonačelnika ali oni tada nisu pristali, jer su imali zabranu od vrha stranke da sa nama prave koaliciju. Mi po tom pitanju na lokalu imamo odrešene ruke i možemo da sa svima, sem sa radikalima, da pravimo koalicije. Nikave sugestije od vrha stranke nismo dobili da moramo po ugledu na republičku vladu da pravimo koalicije i u lokalu. Mislim da nije dobro da koalicije u lokalnim zajednicama budu istovetne sa republičkim, jer lokalne vlasti imaju drugačije probleme u odnosu na republičke. Eventualno, ako bi neko želeo da sa nama uđe u neku buduću koaliciju morao bi da prihvati program SNS-a, što podrazumeva da svoje funkcionere koji više od 20 godina vrše vlast, promene mlađima. Nama je možda i bolje da ostanemo u opoziciji, jer bi tako na narednim izborima sigurno ubedljivo pobedili i samostalno preuzeli vlast u Požarevcu. Ne isključujem mogućnost da i dođe do promene vlasti u Požarevcu, što ne znači da će se formirati po ugledu u republici, i tada će sve opcije biti otvorene – zagonetan je Arsić.
Tako, prema izjavama funkcionera najvećih stranaka u Požarevcu, do promene vlasti, za sada, neće doći i vladajuća koalicija DS i SPS formirana 06. juna i dalje će vršiti vlast u gradu – dok se drugačije ne naredi.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.


