
Ko u toku godine ostvari prihode veće od tri prosečne godišnje plate – postaje obveznik dodatnog, godišnjeg poreza na dohodak.
Prema pisanju N1, za proteklu 2024. godinu, obavezu da podnesu ovu poresku prijavu imaju svi građani koji su ostvarili prihod veći od 4.874.508 dinara. Međutim, neće svi kojima je na račun „leglo“ više od ovog iznosa morati i da plate ovaj porez.
Zvanična statistika je izračunala – 1.624.836 dinara iznosi prosečna godišnja zarada po zaposlenom u Srbiji za 2024. godinu.
Ko je ostvario više od trostrukog iznosa ovog proseka – dakle više od 4.874.508 dinara – obveznik je godišnjeg poreza na dohodak građana, po stopi od 10 odsto.
Ko je, međutim, premašio i šestostruki iznos godišnje zarade, odnosno 9.749.016 dinara – na iznose veće od te granice porez će mu se računati po stopi od 15 odsto.
Praktično, ako je poreski obveznik ostvario oporezivi dohodak u iznosu do 9.749.016 dinara – primenjuje se poreska stopa od 10 odsto.
A, ako je ostvario dohodak veći od 9.749.016 dinara – primenjuje se poreska stopa od 10 odsto na iznos do 9.749.016 dinara, a stopa od 15 odsto na iznos preko 9.749.016 dinara.
Iznos do 4.874.508 dinara je – neoporeziv, a porez se zaračunava na iznose preko ovoga, s tim što obveznici imaju i prava na određenja umanjenja, dok građani mlađi od 40 godina imaju posebne olakšice.
Njima se, naime, dodatno umanjuju prihodi, što smanjuje poresku osnovicu.
„Obveznicima koji poslednjeg dana kalendarske godine za koju se utvrđuje godišnji porez na dohodak građana imaju manje od navršenih 40 godina života, godišnji zbir zarada i oporezivih prihoda dodatno se umanjuje za iznos tri prosečne godišnje zarade po zaposlenom isplaćene u Republici Srbiji u godini za koju se utvrđuje porez“, podseća Ministarstvo finansija u Objašnjenju u vezi sa godišnjim porezom na dohodak građana za 2024. godinu – podzakonskom aktu koji je doneo ministar finansija.
Unapred popunjena prijava
Poreska prijava se podnosi elektronski i poreznici su je već uredno „popunili“.
Nalazi se na portalu ePorezi, a rok za proveru podataka i plaćanje je 15. maj.
Preko istog portala se prijava i podnosi.
„Sva fizička lica koja su u 2024. godini ostvarila dohodak u iznosu većem od 4.874.508 dinara, dužna su da najkasnije do 15. maja 2025. godine provere podatke u postavljenoj unapred popunjenoj prijavi, podnesu poresku prijavu i plate godišnji porez na dohodak građana. Nepodnošenje poreske prijave podleže prekršajnoj odgovornosti“, navela je Poreska uprava.
U oporezive prihode ne spadaju samo zarade, već i prihodi od samostalne delatnosti, prihodi od autorskih prava i prava industrijske svojine, prihodi od nepokretnosti, od davanja u zakup pokretnih stvari, oporezivi prihod sportista.
Poreski kredit
Poreski kredit predstavlja direktna umanjenja poreza koja su definisana zakonom.
Jedno od tih umanjenja obveznik može da dobije ako novac zarađen u godini za koju prijavljuje porez – uloži u neki alternativni investicioni fond.
Naime, ulaganjem u ove fondove, obveznik može da prepolovi svoju poresku osnovicu i tako značajno smanji porez koji će sada platiti.
Ova olakšica donedavno je važila čak i u slučaju kada se novac uloži u fond u decembru, a podigne odmah u januaru, posle svega nekoliko dana „investiranja“.
Izmenom zakona koji reguliše godišnji porez na dohodak, pooštrena je politika ulaganja u ove fondove.
Građani sa visokim prihodima mogu i dalje da ulažu u ove fondove, ali više ne mogu novac da „izvlače“ odmah čim zakorače u sledeću godinu. Jer, u tom slučaju, poreski kredit od 50 odsto umanjenja osnovice – ne važi. Ovako uložen novac, da bi obveznik zadržao pravo na umanjenje poreza, moraće u alternativnom investicionom fondu da „odleži“ barem – tri godine.
„Ukoliko obveznik u kalendarskoj godini u kojoj je izvršio ulaganje u alternativni investicioni fond, odnosno kupovinu investicione jedinice alternativnog investicionog fonda, kao i u naredne tri kalendarske godine otuđi akcije ili udele u alternativnom investicionom fondu, odnosno investicione jedinice, gubi pravo na prethodno ostvaren poreski kredit po osnovu tog ulaganja“, pojašnjava se u Zakonu o porezima na dohodak građana.
Ako ovu imovinu proda pre isteka roka od tri godine, o tome će morati da obavesti Poresku upravu i da plati pun iznos poreza na dohodak koji bi mu sledovao da nije imao ovu olakšicu. I to s kamatom.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.