U Subotici je održana prva edukativna radionica za pčelare u organizaciji inovativnog klastera pčelarstva „Panonska pčela“, koji je formiran kroz IPA projekat Hrvatske i Srbije, a podržala ga je i Evropska unija sa 500.000 evra. Cilj je podsticanje inovativnosti i konkurentnosti u oblasti pčelarstva i usklađivanje sa standardima EU u toj proizvodnji.
Edukativna radionica je organizovana sa namerom da se podstakne umrežavanje pčelara, i intenzivira prekogranična ekonomska saradnja. Da bi se to postiglo, pčelarstvo se mora unaprediti kako bi bilo konkurentno i po kvalitetu i sa cenama. Trenutno su najveći problemi pčelara u Srbiji zdravstveno stanje rojeva, kvalitet meda i organizaciona struktura proizvodnje. Jedan od prvih koraka je formiranju referentne laboratorije na Naučnom institutu za veterinarstvo u Novom Sadu kako bi se domaći med mogao plasirati u zemlje Evropske unije, rečeno je na skupu. Potrebna je i bolja edukacija pčelara, odnosno pripreme za ulazak u EU. Projekat „Panonska pčela“ će trajati do kraja 2014., a u njega će biti uključeno oko 300 pčelara iz Vojvodine.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.


