foto: Milan Maričić/ATAImagesU porodičnom gazdinstvu u selu Gradac kod Bijeljine potvrđena je afrička kuga svinja, što je prvi potvrđeni slučaj te bolesti u Republici Srpskoj (RS) nakon 8. januara, saopšteno je iz Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS, prenosi danas BHRT.
Iz tog ministarstva navode da su odmah po potvrdi bolesti preduzete sve mere, a cilj je suzbijanje i sprečavanje daljeg širenja zaraze.
Nadležne službe sprovode epizootiološko istraživanje i pojačani nadzor na terenu.
Ministarstvo je pozvalo sve uzgajivače, imajući u vidu i nepovoljnu situaciju sa afričkom kugom svinja u Srbiji i Hrvatskoj, da biosigurnosne mere podignu na najviši nivo.
U Ministarstvu ističu da posebnu opasnost predstavljaju nelegalan promet i nekontrolisano premeštanje svinja.
„Mere koje su institucije i proizvođači zajedno sprovodili u proteklom periodu dale su rezultat i omogućile oporavak svinjogojske proizvodnje na nivo pre izbijanja afričke kuge svinja 2023. godine. Zato odgovornost i oprez moraju biti na najvišem nivou, jer jedan propust može ugroziti rezultate koji su stvarani u predhodnom periodu“, upozoreno je u saopštenju.
U Ministarstvu poljoprivrede očekuju od lokalnih kriznih centara, veterinarskih organizacija, inspekcijskih službi i jedinica lokalne samouprave maksimalan stepen angažovanja i punu koordinaciju u sprovođenju svih mera kontrole i suzbijanja bolesti.
„Afrička kuga svinja nije pobeđena, virus je i dalje prisutan u našem okruženju. Samo disciplinom, odgovornošću i doslednim sprovođenjem biosigurnosnih mera možemo zaštititi domaću proizvodnju i sprečiti novo širenje bolesti u RS“, ističu u resornom ministarstvu.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.


