Berza: Blagi pad vrednosti oba indeksa obeležilo je prošlu nedelju na Beogradskoj berzi. Indeks najlikvidnijih akcija, BELEX15 izgubio je 0,47 odsto i kraj nedeljnog trgovanja završio na nivoa od 680,70 poena. Vrednost opšteg indeksa, (BELEXline) pala je za 0,78 odsto zausavivši sa na nivou od 1.320,23 poena.

Trezorski zapisi: U nedelji iza nas održane su tri aukcije zapisa Republike Srbije. Ukupno je realizovano četiri milijarede nominalne vrednosti hartija sa godišnjim dospećem i ostvarena zarada od 9,89 odsto. Prodato je i tri milijarde šestomesečnih hartija sa prinosom od 9,50 odsto.

Investicioni fondovi: Polovina od ukupnog broja investicionih fondova pratila je trend kretanja indeksa na berzi, dok su ostali iskazali pozitivne rezultate. Najveći pad vrednosti investicione jedinice, od 0,78 odsto, uknjižio je Delta dinamik, dok se najvećim rastom (5,16 odsto) može pohvaliti fond Citadel trijumf.

Negativan trend, kad je reč o fondovima rasta vrednosti imovine, imali su: Fokus premijum (-0,69 odsto), Kombank infond (-0,28 odsto) i Rajfajzen akcije (-0,05 odsto). Pozitivan trend u istoj grupi fondova imali su: Ilirika JIE (+0,46 odsto) i Fima proaktiv (+0,03 odsto). Fondovi očuvanja vrednosti imovine koji, inače imaju najmanji rizik, i proteklu nedelju završili su pozitivno. Najuspešnij je bio Erste keš sa plusom od 0,17 odsto, dok je nešto slabij rezultat (rast od 0,14 odsto) ostvario Fokus novčani fond. Fondovi Fima novac i Rajfajzen keš imali su rast vrednosti investicione jedinice od 0,15 odsto. Svi balansirani fondovi su prethodnu nedelju završili u crvenom, pri čemu je Delta plus, uknjižio minus od 0,60 odsto, dok je Erste euro balansid 35 zabeležio pad vrednosti investicione jedinice 0,09 odsto a Hipo balans minus od 0,01 odsto. Uprkos tome, ukupna imovina fondova u protekloj nedelji porasla je za 1,53 odsto. Najveći rast imovine, od 24.27 odsto, imao je Erste keš, dok je najveći pad zabeležio fond Delta plus (minus od 0,83 odsto). Imovina svih fondova, 17. marta, iznosila je 1.037.545.182,23 dinara.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari