elektronsko plaćanjeFoto: yurakrasil / Shutterstock.com

Nacionalna alijansa za lokalni ekonomski razvoj (NALED) saopštila je danas da joj je cilj da od 2027. godine proces elektronskog plaćanja taksi putem sistema ePlati bude potpuno automatizovan.

„Trenutno je, preko ovog sistema, moguće elektronski generisati opštu uplatnicu koju korisnik samostalno popunjava, dok je cilj da od 2027. godine ceo proces bude potpuno automatizovan – građanin će izabrati uslugu, a sistem će sam prikazati šta treba da plati, kome i u kom iznosu“, naveli su oni.

Programska direktorka u Naledu Jelena Bojović kazala je da očekuje od 2027. godine sistem u kojem će građanin moći da izabere uslugu, a sistem će sam sračunati i prikazati šta se plaća, koliko i kome.

„Kada potpuna integracija sistema bude završena, od 2027. godine građani više neće morati sami da unose račun, iznos i svrhu uplate, već će nakon izbora željenog postupka, sistem automatski prikazati sve potrebne takse i naknade, a uplatnica će biti unapred popunjena“, kazala je Bojović.

Apelovala je na sve nadležne institucije da ubrzaju evidenciju taksi i naknada kroz zvaničnu Jedinstvenu evidenciju neporeskih prihoda kako bi se reforma sprovela u predviđenim rokovima.

„U okviru reforme digitalizacije naplate taksi i naknada koju je pokrenulo Ministarstvo finasija, republički organi imaju rok do 30. juna, a lokalne samouprave do 30. oktobra da evidentiraju sve svoje takse i naknade, što je preduslov punoj implementaciji druge faze“, piše u saopštenju.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari