Počinje kampanja o pravima potrošača: EU standardi u službi građana Srbije 1foto: Miloš Tešić/ATAImages

Ministarstvo trgovine Srbije i Delegacija Evropske unije u Srbiji pokreću kampanju „EU standardi u službi građana Srbije“ o pravima potrošača.

To je danas najavljeno u Evropskoj kući u Beogradu povodom Svetskog dana potrošača, 15. marta. Želja je da se kampanjom pokaže da „Srbija donosi jasne i konkretne korake približavajući se evropskim standardima“, rekla je ministarka Jagoda Lazarević.

Pošto je i bezbednost proizvoda tema ovogodišnjeg Svetskog dana potrošača, najavila je da će ove nedelje Vlada Srbije usvojiti predlog novog zakona o zaštiti potrošača koji bi u petak trebalo da bude dostavljen Skupštini.

Novi zakon će, zajedno s Predlogom zakona o trgovačkim praksama i Predlogom izmena i dopuna Zakona o trgovini, koji su već u skupštinskoj proceduri, pomoći uvođenje evropskog standarda na tržište Srbije, rekla je ministarka.

Šef Delegacije EU u Srbiji Andreas fon Bekerat je kazao da kada se Srbija uskladi sa standardima EU za zaštitu potrošača, time će i formalno ispuniti tu obavezu što je na dobrobit i građana i svoje privrede.

Istakao je da za države kandidate, kao što je Srbija, usklađivanje s propisima EU o zaštiti potrošača predstavlja važan deo procesa evrointegracija.

Podsetio je da je Evropska komisija utvrdila Agendu za potrošače 2030. i plan za njeno sprovođenje.

Agenda ima četiri prioriteta: Završetak izgradnje jedinstvenog tržišta za potrošače, uključujući uklanjanje prepreka za prekogranični pristup robi i uslugama; Digitalna pravednost – jačanje zaštite u onlajn okruženju; Održiva potrošnja – omogućavanje potrošačima da biraju ekološki odgovorne proizvode; Efikasno sprovođenje i pravna zaštita – obezbeđivanje da se prava potrošača poštuju i da preduzeća posluju pod jednakim uslovima.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari