Poljoprivrednici u Skupštini: Nedopustivo da se na uvoz mesa i mleka potroši 600 miliona evra 1Foto: EPA-EFE/ Jesus Diges

Predstavnici nekoliko udruženja stočara u Srbiji su danas na sednici Odbora Skupštine Srbije za poljoprivredu ocenili da je nedopustivo da se uvoze mleko i meso i 2023. godine na to potroši 600 miliona evra, već bi trebalo stvoriti uslove za razvoj stočarstva.

„Sama činjenica da je u 2023. godini uvezeno mleka, mesa i proizvoda od mleka i mesa u vrednosti od oko 600 miliona evra dovoljan je podatak koji govori o neophodnosti što bržeg razvoja stočarske proizvodnje“, rečeno je na sastanku, saopštio Odbor.

Stočari, kako je navedeno, smatraju da domaća biljna proizvodnja treba da bude namenjena razvoju stočarstva i prerađivačke industrije i da subvencijama, podsticajima i ostalim merama treba povezivati poljoprivrednu proizvodnju, radi sticanja što većeg dohotka po hektaru.

Neprihvatljivo je, ocenili su stočari, da država izdvaja godišnje oko milijardu evra za subvencije, a da bude zavisna od uvoza proizvoda iz oblasti stočarstva. Zato podsticajima treba „povezivati hektare sa uslovnim grlima“ da bi se dostigao evropski prosek od jednog grla po hektaru poljoprivrednog zemljišta koji je sada u Srbiji triput manji.

Na sastanku je zaključeno da „guranje“ u pasivan status, bez prava na subvencije, poljoprivrednih gazdinstava zbog nekoliko ari poljoprivrednog zemljišta pod šumom i objektima treba da se prekine i dozvoli prilika za ispravku i da u tu svrhu treba usvojiti pravilnik za upis površina u e-agrar.

Preneto je da je rečeno da u Upravu za agrarna plaćanja što pre treba uvesti programe IACS i LPIS kojim bi se, prilikom obrade zahteva za isplatu, po automatizmu izračunavala referentna površina poljoprivrednog zemljišta na koje se isplaćuju subvencije. U Srbiji su taj pilot-projekat podržali fondovi IPA.

Predstavnici udruženja su, kako je navedeno, izrazili želju da ih primi predsednik Srbije Aleksandar Vučić radi razgovora o problemima u poljoprivredi.

Na sastanku su bili Udruženje odgajivača svinja Bačka Topola, Šabačko udruženje odgajivača goveda Šabac, Udruženje odgajivača goveda „limuzin“ rase – Subotica, Udruženje odgajivača centralne Srbije, Sabor proizvođača agroprivrede Srbije, Udruženje odgajivača autohtonih rasa Eko selo Dudovica, Udruženje proizvođača mleka Mačvanskog okruga, Udruženje odgajivača ovaca i koza – Sokobanja, Udruženje ratara i stočara Srbije – Čenej i Udruženje „Opstanak“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari