SETVAFoto: BETAPHOTO/DRAGAN GOJIC

Asocijacija osam udruženja poljoprivrednika obratila se danas javnosti saopštenjem u kom ukazuju na probleme sa ostvarivanjem prava na subvencije.

Oni ističu da pravilnik koji je izašao u vezi javnog poziva za ostvarivanje subvencije od 18.000 dinara po hektaru nije u skladu sa zakonom, jer zakon predviđa deo podsticaja kao vid direktnog davanja, što znači da ne može biti uslovljeno pravdanjem računima kao što stoji u pravilniku.

Oni ističu da čak i takav pravilnik, koji je u suprotnosti sa zakonom, nije dovoljno jasan i nije precizno navedeno kako i po kom modelu će se pravdati tih 18.000 hiljada dinara po hektaru.

„Ono što takođe veoma brine poljoprivredne proizvođače je potpuni izostanak jasne objave da li će drugi deo podsticaja iznositi 17.000 hiljada po hektaru kao što je dogovoreno u sporazumu sa Vladom Republike Srbije i na koji način će se tih 17.000 dinara pravdati“, ističu oni dodajući da su izuzetno nezadovoljni povodom „ovako neizvesne agrarne politike“ i zahtevaju hitno razjašnjenje ovih pitanja.

U suprotnom, navode, svoja prava će morati da ostvaruju, kao i do sada, na drumovima.

„Nakon tri godine sugerisanja da je pored sistemskih rešenja u poljoprivredi jedan od najvažnijih faktora predvidivost, koja se bazira na pravilnostima i podacima koji ovaj termin čine vrlo bitnim, poljoprivrednici i ovaj put dobijaju ono suprotno – nepredvidivost.
Donošenjem šture, a da zlo bude veće, i protivzakonite uredbe o podsticajima u biljnoj proizvodnji koja na osnovu lične potrebe za samopromocijom i ciljem da se stvori konfuzija, donosi novac na račune poljoprivrednika koji može da koristi kao sredstvo da se obavi jedna od najvećih investicija u našoj državi, prolećna setva. Takođe, niko nije objasnio da možda može i da postane vrlo visoka osnovica za računanje kamate. Zbog čega i ko ne želi da poljoprivrednici posle četiri sušne godine čekaju jesen, žive u neizvesnosti pa da ministar kao mađioničar izvadi zeca iz šešira i saopšti im kako će drugi deo (ako uopšte i postoji) biti iznenađenje, možda vrlo neprijatno, ali svrsishodno i deo strategije koja obećava napredak i prosperitet u posrnuloj nam poljoprivredi. Živite od nade, jefitnog hleba i uvoznog mleka čekajući cirkus i njegovog maestra koji zakon i interese poljoprivrednika u ovom slučaju ne poznaje“, rezignirani su poljoprivrednici.

Oni ističu i da sve nerešeno na šta su ukazivali ranijih godina, „ove godine kulminiralo kroz jedno totalno sistemski i zakonodavno neuređeno tržište gde su primarni poljoprivredni proizvođač i krajnji potrošač bukvalno prepušteni samovolji dogovornog tržišta bez bilo kakve kontrole standarda kvaliteta, trajnosti i svih neophodnih parametara za normalno i zdravo poslovanje, kao i berzu kao osnov normalnog i zdravog tržišnog poslovanja“.

Oni napominju i da ukoliko nas ponovo „iznenadi“ suša ponovo nećemo znati kako će institucije delovati i koje mere preduzeti.

„Gorivo bez akcize na pumpi ne može se više opravdati za poljoprivrednike kao nemoguće ili neostvarivo pogotovo u svetlu poslednjih dešavanja u svetu.
Dugovanja , nedefinisan i loš PIO sistem za poljoprivrednike, pasivan status poljoprivrednika kao kaznu za zloupotrebu, a ne kao alat za represiju prema neistomišljenicima. Potpuno je jasno i podržano i dokazano u praksi da sve ono što tražimo godinama unazad je potpuno opravdano i objašnjeno“, zaključuju oni.

Saopštenje su potpisali Udruženje Banatska crnica, Inicijativa za opstanak poljoprivrednika Srbije, Udruženje poljoprivrednika Aradac, Dolovački paori, Udruženje poljoprivrednika Srbobran, Savez Banata, Udruženje poljoprivrednika Subotice i Novoseljanski paori.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari