
Nafna industrija Srbije (NIS) ostvarila je prošle godine neto dobit u iznosu od 10,1 milijardi dinara, što je za 77 odsto manje u odnosu na rezultat iz 2023. godine.
Neto dobit NIS-a u 2023. godini iznosila je 18,38 milijardi dinara, navedno je u kvartalnom izveštaju kompanije koji je objavljen na sajtu Beogradske berze.

Kao razloge za lošiji poslovni rezultat prošle godine u odnosu na 2023. godinu iz kompanije navode kapitalni remont Rafinerije nafte u Pančevu, negativan rezultat HIP Petrohemije, kao i tržišne okolnosti koje su bile nepovoljnije u odnosu na prethodnu godinu.
Iz NIS-a ukazuju da je prošle godine bio fokus i na okončanju investicionog ciklusa koji je, kako ističu, jedan od najambicioznijih u istoriji NIS-a.
U izveštaju se navodi da je NIS prošle godine u razvojne projekte investirao ukupno 53,2 milijarde dinara, što je 36 odsto više u poređenju sa 2023. godinom.
Pokazatelj EBITDA iznosi 44,4 milijarde dinara, odnosno 35 odsto manje u poređenju sa rezultatom ostvarenim u 2023. godini.
Iz kompanije ističu da je nastavljen i trend rasta obaveza NIS grupe po osnovu poreza i drugih javnih prihoda koji je u 2024. godini bio sedam odsto viši u odnosu na godinu ranije i iznosio je 260,5 milijardi dinara.
Prema podacima iz izveštaja, NIS je prošle godine napustilo ukupno 1.311 zaposlenih: 245 njih je penzionisano, 87 zaposlenih je sporazumno napustilo NIS, a za 979 zaposlenih osnov prestanka radnog odnosa bio je druge prirode (otkaz ugovora o radu, prestanak radnog odnosa na zahtev zaposlenog i tehnološki višak).
Na kraju 2024. godine ukupan broj zaposlenih u NIS-u iznosio je 13.770, što je za oko 1.500 više u odnosu na broj radnika u 2023. godini.

U poslednjem kvartalu prošle godine, kompanija je realizovala prvu emisiju korporativnih obveznica.
„Ciljevi su bili diverzifikacija izvora finansiranja, smanjenje izloženosti bankama, kao i doprinos razvoju domaćeg tržišta hartija od vrednosti imajući u vidu mogućnost sekundarnog trgovanja obveznicama na Beogradskoj berzi“, navode iz kompanije.
Takođe, prošle godine su nastavljena ulaganja u obnovljive izvore energije.
Počev od 2022. godine, kada se započelo sa izgradnjom solarnih fotonaponskih elektrana, solarne fotononaponske elektrane izgrađene su na 45 benzinskih stanica u Srbiji i pogonu za proizvodnju pijaće vode „Jazak“.
„NIS će i u narednom periodu realizovati ovaj program puštanjem u rad solarnih elektrana na drugim objektima kompanije, među kojima je i Rafinerija nafte Pančevo“, najavili su iz NIS-a.
Mogući izazovi zbog američkih sankcija, obustava trgovanja akcijama do rešavanja situacije
Kancelarija za kontrolu inostranih imovina (OFAC) Ministarstva finansija SAD stavila je 10. januara i kompaniju NIS na listu sankcija.
NIS je nakon američkih sankcija 14. januara privremeno obustavio trgovinu akcijama na Beogradskoj berzi, a u izveštaju se navodi da će ova obustava ostati na snazi do rešavanja situacije.
Rukovodstvo NIS-a je identifikovao sledeće oblasti u kojima sankcije mogu imati materijalni uticaj u budućnosti:
1. Finansijske transakcije: Ograničen pristup transakcijama u američkim dolarima i potencijalna ograničenja u poslovanju sa međunarodnim finansijskim institucijama.
2. Poslovni odnosi: Potencijalni prekidi odnosa sa ključnim dobavljačima, kupcima i partnerima koji ne budu želeli da sarađuju sa Grupom zbog usaglašenosti sa sankcijama.
3. Prihodi i profitabilnost: Smanjenje prihoda ukoliko trgovinske aktivnosti budu ograničene ili ako se ugovori sa međunarodnim partnerima raskinu.
4. Operativni izazovi: Potencijalna kašnjenja ili dodatni troškovi vezani za poremećaje u lancu snabdevanja i nabavke ključnih inputa (nafta, ključna oprema, itd.).
„Rukovodstvo aktivno prati ove restrikcije i istražuje alternativna rešenja za ublažavanje bilo kakvih negativnih efekata na operacije i finansijski učinak kompanije. Formirana je radna grupa koja uključuje sve ključne akcionare kompanije, kako bi istražili moguća rešenja koja bi imala za cilj eliminaciju ili smanjenje uticaja sankcija, pri čemu je prioritet očuvanje dugoročne održivosti poslovanja“, navodi se u izveštaju.
Razmatra se izlazak sa tržišta Rumunije i Bugarske
U izveštaju NIS-a navodi se da se kompanija trenutno suočava sa značajnim izazovima u svom poslovanju u Bugarskoj i Rumuniji, a koji utiču na ukupne rezultate i buduće perspektive na ovim tržištima.
Kao rezultat toga, uprava razmatra kako mogućnost daljeg razvoja, tako i opciju izlaska sa ovih tržišta.
U skladu sa trenutnim okolnostima, kompanija analizira sledeće opcije:
1. Potencijal za dalji razvoj: Ovo uključuje istraživanje mogućnosti za poboljšanje operativne efikasnosti i identifikaciju dodatnih poslovnih prilika za razvoj kako bi se rešili izazovi lokalnog tržišta;
2. Strategija izlaska: Paralelno, rukovodstvo razmatra i mogućnost izlaska sa ovih tržišta ako izazovi nastave ili se pogoršaju, uključujući procenu potencijalne potpune ili delimične prodaje imovine, zatvaranja ili drugih mehanizama izlaska.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.