Srbija neznatno konkurentnija 1Foto: Aleksandar Levajković/FoNet

Švajcarska ekonomija je i dalje najkonkurentnija u svetu, dok je Srbija na listi konkurentnosti 138 zemalja napredovala sa 94. na 90. mesto, pokazuje izveštaj Svetskog ekonomskog foruma (WEF) za 2016-2017. godinu, koji je danas objavljen.

Među 10 najkonkurentnijih u svetu ove se godine nalaze sve zemlje koje su i lani bile tako visoko plasirane, ali drugim redosledom.

Švajcarska je zadržala titulu najkonkurentnije svetske ekonomije, a sledi Singapur i SAD.

Holandija se probila s 5. na 4. mesto, ispred Nemačke, koja je pala za jedno mesto. Na 6. mesto napredovala Švedska, koja je bila deveta, dok je Velika Britanija napredovala s 10. na 7. mesto. Japan je skliznuo sa 6. na 8. mesto liste, Hong Kong sa 7. na 9. mesto, a Finska s prošlogodišnjeg 8. na 10. mesto.

Od zemalja u okruženju, najbolje je plasirana Slovenija, koja je napredovala s 59. na 56. mesto, dok je Makedonija skliznula sa 60. na 68. mesto. Sledi Mađarska, koja je pala sa 63. na 69. mesto.

Na novoj listi WEF Hrvatska je napredovala sa 77. na 74. mesto, dok je Crna Gora pala sa 70. na 82. mesto, iza Albanije koja je na 80. mestu. Srbija je napredovala s 94. na 90. mesto, a Bosna i Hercegovina s lanjskog 111. na 107. mesto najnovije liste konkurentnosti Svetskog ekonomskog foruma.

Gledano prema kriterijumima za ocenu konkurentnosti, Srbija je po zdravstvu i osnovnom obrazovanju 53. u svetu, po visokom obrazovanju i obukama na 69. mestu, a po infrastrukturi na 74. mestu.

Međutim, prema podindeksu inovacije i faktori sofisticiranosti Srbija je među poslednjima, na 120. mestom, u svetu, odnosno na 125. mestu po sofisticiranosti biznisa i na 108. po inovacijama.

Srbija se ne kotira dobro ni po efikasnosti efikasnosti tržišta rada i tržišta proizvoda, kao ni po razvoju finansijskog tržišta.

WEF u novom izveštaju upozorava da rast trgovinskih prepreka predstavlja rizik za rast privrede i inovativnost. Upozorava, takođe, da su se kvantitativno popuštanje i ostale mere monetarne politike pokazale nedovoljne za podsticanje dugoročnog rasta.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari