Foto: Radule Perisic / ATAImagesZbog niže stope rasta od one koju su nakon 90-tih godina imale zemlje istočne Evrope, svaki stanovnik Srbije ostao je bez 660.000 do milion dolara, ocenjeno je na tribini o knjizi „Mit o balkanskom tigru“.
Jedan od autora knjge, stručnjak za tehnologiju i inovacije Ivan Ostojić, kazao je da su u to pobrojali sve gubitke koja je srpska privreda ostvarila u odnosu na zemlje sa kojima smo nekada bili uporedivi.
Prema njegovim rečima, autori su za poređenje uzeli Češku, ali bi da su za to koristili bilo koju drugu zemlju „rezultat bio možda bio i gori“, jer su sve zemlje istočne Evrope završile društvenu tranziciju „ka nečem uređenijem, (što je pratilo) blagostanje“.
„Kada smo ušli u 1990. godinu, Srbija je imala nominalni bruto domaći proizvod 40 milijardi dolara. Kada smo došli u 2024. godinu, (češki) bruto domaći proizvod bio je 383 milijarde dolara, a srpski je oko 80 milijardi dolara. Oni svake godine naprave 300 milijardi dolara više nego mi, a krenuli smo sa iste tačke“, izjavio je Ostojić.
On je kazao da 90-tih godina prošlog veka Češka imala devet miliona stanovnika, isto koliko i Srbija sa Kosovom i Metohijom, a da ta centralnoevropska zemlja sada ima deset miliona stanovnika – a Srbija bez Kosova šest miliona.
„Njihovu stopu rasta smo primenili na Srbiju i kada smo od toga oduzeli ono što smo mi realno imali došli do toga da se ukupna vrednost tog novca koji smo mi izgubili meri u hiljadama biliona. Izgubili smo ekonomiju veličine Japana. Oni rastu, a mi se smanjujemo“, kazao je Ostojić.
On je dodao da su Srbiju „toliko koštali političari“, a koji plasiraju senzacionalne izjave, poput onih da smo „lideri u ekonomiji, pa i u mnogim drugim stvarima“.
„Mi samo imamo izjavu i želju. Ja mogu ‘reći hajde da proizvodimo svemirske brodove do 2030. godine’. Da li je to realno? Potrebno je da se sagleda sistem i napravi strategija koja će moći da se realizuje“, smatra Ostojić.
Drugi autor, profesor ekonomije Ognjen Radonjić kazao je da su u knjizi hteli da urade konzistentnu analizu, da daju anamnezu, odnosno dijagnozu i da ponude rešenje.
„Ono što smo mi pronašli analizom relevantnih izvora, a zapravo smo to i znali, da je car go, odnosno da onima koji nas ubeđuju da nikada nismo bolje živeli, da smo balkanski tigar i da živimo zlatno doba – da je njima mesto na smetlištu istorije“, ocenio je Radonjić.
Prema njegovim rečima, u Srbiji postoje dva izrazito zabrinjavajuća trenda, jedan je negativan prirodni priraštaj, a drugi odlazak mladih ljudi iz zemlje.
„Ovde oko 40.000 ljudi više umre nego što se rodi, a onda kada tome dodate procene da između 40.000 i 60.000 ljudi godišnje napusti Srbiju, vi dobijate da godišnje ostajete bez jednog grada veličine Valjeva, odnosno bez 80.000 ili 90.000 ljudi. Za deset godina stiže se do brojke od milion ljudi“, rekao je Radonjić.
On dodaje i da u Srbija postoji privilegovana manjina koja izvlači rentu iz sistema, dok su svi ostali „izbačeni iz sistema ili nas teraju da grebemo da uđemo u taj sistem“.
„Oni koji neće da žive u takvom sistemu odlaze odavde i to je naš najveći trošak“, smatra Radonjić.
Ekonomista i univerzitetski profesor u penziji Miodrag Zec dodaje da je Srbija postala ekonomski sistem koji „umesto viška proizvodi manjak“.
„Proizvodnja je manja od potrošnje, uvoz je veći od izvoza, štednja je manja od investicija, disproporcija između zaposlenih i nezaposlenih je velika i izravnava se iseljavanjem ljudi, a ne novim zapošljavanjem“, izjavio je Zec.
On je kazao da disproporcija između aktivnog i izdržavanog stanovništva, između razvijenih i nerazvijenih, između bogatih i siromašnih, rođenih i umrlih, između useljenih i iseljenih pokazuje da po svim tim parametrima stvari u našoj zemlji nisu u redu.
„Mi proizvodimo jednu virtualnu realnost i mi ćemo se na žalost vrlo brzo naći u jednom toru iz koga nećemo moći ni levo ni desno. Čekaćemo na granicama po deset sati i bićemo obeleženi kao ovce u toru. Svaka vlast želi da stvari učini boljim nego što jesu, ali objektivno jaz između nas i Evrope je sve širi“, kaže Zec.
Tribinu na kojoj je predstavljena knjiga „Mit o balkanskom tigru“ organizovao je Slobodni univerzitet u Nišu.
Prvobitno je bilo najavljeno da će skup biti organizovan u svečanoj sali Univerziteta u Nišu, ali rukovodstvo niškog Univerziteta je najpre odobrilo, a potom otkazalo rezervaciju svečane sale.
Rektor niškog Univerziteta Jovan Stepanović kazao je za Danas da je rezervacija svečane sale otkazana jer „organizatori nisu dostavili agendu događaja, a iz najave skupa se može zaključiti da događaj nije povezan sa delatnošču Univerziteta, a može imati političku konotaciju“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.


