Kako je direktor Infostana postao šef redarske službe na skupu "Ne damo Srbiju"? 1foto: F.S./ATAImages

Aleksandar Kemiveš, funkcioner SNS, na skupu “Ne damo Srbiju” bio je zadužen za obezbeđivanje redara za taj skup. Ipak, kako se istovremeno nalazi na mestu direktora JKP Infostan, postavlja se pitanje da li je i u kojoj meri problematična njegova umešanost u organizaciju političkog skupa.

U poslednjih pet meseci, tokom trajanja studentskih protesta i blokada, organizovan je veliki broj skupova širom Srbije, a jedna od glavnih tema bilo je i obezbeđivanje istih od strane studenata.

Tako se studentsko organizovanje redara, vojnih veterana i bajkera, koji su se pored policije brinuli da skupovi prođu mirno i po planu, u javnosti istaklo kao jedna od velikih prednosti.

Sa druge strane, u poslednja tri meseca i vlast je organizovala skupove koji su, iako nisu bili formalno stranački, služili kao promocija Pokreta za narod i državu čiji je jedan od osnivača predsednik Srbije Aleksandar Vučić.

Advokat Ivan Ninić objavio je u petak na društvenoj mreži Iks dokument prijave najvećeg skupa tog tipa – “Ne damo Srbiju” – koji je organizovan od 10. do 12. aprila u Beogradu.

Kako je Ninić istakao, podnosilac te prijave je funkcioner SNS-a i ministar za javna ulaganja Darko Glišić kao fizičko lice “kako bi funkcioneri SNS-a pred Agencijom za sprečavanje korupcije rekli da nisu zloupotrebljavali državne resurse”. (Neki od osnivača Pokreta, u međuvremenu su postlai ministri).

Pored Glišića, u prijavi se nalazi još jedan funkcioner SNS, poverenik sekretara beogradskog odbora te stranke, Aleksandar Kemiveš, koji je upravo bio zadužen za redarsku službu na tom skupu, kako se kaže u dokumentu, najmanje 500 redara je u ime organizatora obezbeđivalo događaj.

Ipak, zanimljivo je da Kemiveš nije samo stranački funkcioner već i direktor Javnog komunalnog preduzeća Infostan.

Iako je redare za skup organizovao u svojstvu građanina, pa i stranačkog funkcionera, postavlja se pitanje da li je problematično što je on istovremeno na čelu gradskog javnog preduzeća.

S obzirom da je skup “Ne damo Srbiju” organizovan kao odgovor na studentske proteste, te da je istovremeno bio i skup podrške Vučiću, Pokretu za narod i državu i vladajućoj koaliciji, postavlja se pitanje koliko je problematična umešanost direktora jednog javnog gradskog preduzeća u organizaciju tog skupa, pogotovo ukoliko imamo na umu brojne navode o zloupotrebi različitih javnih preduzeća u stranačke svrhe upravo prilikom organizovanja skupova vladajuće partije.

Odbornica u beogradskoj Skupštini Natalija Stojmenović za Danas kaže da činjenica da je Kemiveš organizovao redare za skup nije individualno pitanje šta on radi, već kako kako Srpska napredna stranka koristi javne funkcije za partijske interese.

Ona ističe da svaki direktor javnog preduzeća kao i Kemiveš služi kao predmet potkupljivanja, ucenjivanja i zloupotrebe kako bi Vučić potrošio novac građana da dovede ljude koji će trideset minuta slušati kako sam sebe ohrabruje da je velika kriza u kojoj se nalazimo rešena”, tvdi naša sagovornica.

“Ono što jeste individualno pitanje jeste da li je gospodin Kemiveš stigao za svoje radno vreme, koje očigledno koristi za popunjavanje “SNS spiskova straha”, da se pozabavi time kako su za vreme njegovog mandata troškovi infostana narasli za 30 odsto”, kaže Stojmenović.

Kako dodaje, dok je “direktor za popunjavanje prostora” na besmislenim SNS manifestacijama, na svom poslu jedino što je stigao da uradi za vreme trogodišnjeg mandata jeste povećanje cena usluga.

“Jer je to očigledna matrica kako SNS direktori rade u javnom interesu. Tako što to javno očigledno zaborave”, zaključuje ona.

Kako je direktor Infostana postao šef redarske službe na skupu "Ne damo Srbiju"? 2
Printskrin Infostan.rs

Ko je Aleksandar Kemiveš?

Kemiveš je za direktora JKP Infostan imenovan 2024. godine nakon, dve godine na poziciji vršioca dužnosti direktora.

Kako se navodi u zvaničnoj biografiji na sajtu Infostana, Kemiveš je u privatnom sektoru radio do 2013. godine nakon čega je promenio nekoliko fukcija u državnim preduzećima.

U Privrednoj komori Srbije se zaposlio 2013. godine, i vršio funkciju rukovodioca Centra za podršku investicijama i javno privatno partnerstvo, a od 2015. do 2018 godine bio je na mestu direktora Sektora za ekonomski razvoj.

Od 2018. godine radio je kao savetnik predsednika Privredne komore Srbije, a istovremeno je bio i konsultant na projektima Programa Ujedinjenih nacija u Srbiji.

Diplomirao je na Fakultetu za ekonomiju finansije i administraciju, smer finansije i bankarstvo 2007. godine u Beogradu, nakon čega je kao stipendista MIB Trieste School of Management nastavi školovanje u Italiji, gde stiče diplomu mastera u biznis administraciji (MBA) u međunarodnom poslovanju 2008. godine.

Iako nema zvaničnog podatka od kada se nalazi na funkcijama u Srpskoj naprednoj stranci, na sajtu GrO SNS Beograd se spominje kao savetnik pomoćnika gradonačelnika, tada Gorana Vesića, 2021. godine.

Do objavljivanja ovog teksta nismo dobili odgovor na pitanja koja smo poslali na adresu Aleksandra Kemiveša i beogradskog odbora Srpske napredne stranke.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari