foto (BETAPHOTO/SAŠA ĐORĐEVIĆ)Demokratska zajednica vojvođanskih Mađara (DZVM) kaže da ako Balint Pastor smatra da je njegov koalicioni partner na izborima u Kuli, Vojislav Šešelj osuđeni ratni zločinac, danas politički beznačajan kao „bezubo morsko prase”, zašto je potrebno izlaziti na istoj listi sa njim?
DZVM saopštava da koalicija Saveza vojvođanskih Mađara i Srpske radikalne stranke pod kapom Srpske napredne stranke, ne može da se podvede samo pod „tehničku saradnju”, te da problem nije u tome da li je neko „bez zuba” ili nije, već je problem u tome što “mađarski glasovi u Vojvodini služe listu koja je nastala prema logici beogradske vladajuće koalicije”.
– Ova odluka nije doneta u Kuli. Ova konstrukcija ne zastupa interese Mađara iz Kule u Beogradu, već interese beogradske vladajuće koalicije među Mađarima u Kuli. Zato pravo pitanje nije koji epitet koristimo za Vojislava Šešelja. Pravo pitanje je: zašto zajednica vojvođanskih Mađara mora da se nalazi na listi na kojoj ima mesta i za radikale. Ako je Šešelj ratni zločinac sramota je biti na istoj listi sa njim, a ako je politički beznačajan, onda je to i besmisleno – saopštili su iz ove partije.
Gradski odbor Novog lica Srbije u Subotici saopštio je da je potpuno jasno da je vlast pojedincima važnija od principa, dostojanstva i poštovanja sopstvenog naroda.
– Pastor je pokazao spremnost da, zarad političke funkcije, napravi savez sa onima koji su godinama širili govor mržnje i netrpeljivosti prema nacionalnim manjinama. Posebno je zabrinjavajuće, što se zaboravlja da je lider radikala Vojislav Šešelj pravosnažno osuđen za ratne zločine pred Međunarodnim krivičnim tribunalom za bivšu Jugoslaviju i da su njegove izjave u prošlosti bile otvoreno usmerene protiv Mađara i drugih manjina. Zbog toga smatramo da je ovakva politička odluka duboko uvredila ne samo pripadnike mađarske zajednice, već i sve nacionalne manjine u Subotica i šire – kažu iz Novog lica Srbije.
Robert Šebek, predsednik poslaničke grupe Stranke slobode i pravde (SSP) u Skupštini Autonomne Pokrajine Vojvodine smatra da lider stranke koja se izdaje za jedinog zastupnika mađarske zajednice danas rehabilituje ideologa etničkog čišćenja zarad mrvica lokalne vlasti u Kuli.
– Šešelj nikada nije bio lav, već politička hijena koja je početkom devedesetih, sa gradskog trga u Subotici, nudila ‘sendviče za put’ Mađarima i Hrvatima dok im je pokazivala put za Budimpeštu i Zagreb – podseća u saopštenju za javnost Šebek.
Kako nastavlja, „Šešelj se nije promenio – on i dan-danas sa nacionalnih frekvencija širi ideologiju najmračnijih devedesetih, ali se promenio SVM, koji je zarad fotelja odlučio da postane saučesnik u pranju njegove krvave biografije“.
– Dok Pastor pravi koaliciju sa pravosnažno osuđenim ratnim zločincem, on direktno pljuje u lice svakoj porodici koja je pod radikalskom prisilom napustila prag svog doma i relativizuje i normalizuje svu patnju koju je ovaj ‘bezubi lav’ naneo građanima Srbije – zaključio je Šebek.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.


