
U trenutku kada je imenovan novi mandatar za sastav Vlade, a evropski put Srbije ostaje pretežno na nivou deklarativne posvećenosti bez konkretnih reformskih pomaka, sa agende visoke predstavnice EU Kaje Kalas izostala je poseta Beogradu. Time se nameće pitanje kako će Evropska unija reagovati na novu vladu i da li je izostanak posete već signal promene u pristupu prema Srbiji.
Visoka predstavnica za spoljnu politiku i bezbednost Evropske unije (EU), Kaja Kalas, od 7. do 9. aprila posetiće nekoliko zemalja Zapadnog Balkana. Tokom svoje prve posete regionu kao šefica evropske diplomatije, Kalas će boraviti u Crnoj Gori, Albaniji i Bosni i Hercegovini. Pored Beograda, nije predviđena ni poseta Skoplju, kao ni Prištini, te se pretpostavlja da će te destinacije biti deo drugog dela posete, koja će biti organizovana naknadno.
Iako se na agendi ne nalaze ni Srbija ni Kosovo, Kalas se, kada je reč o Srbiji, do sada oglašavala gotovo isključivo po pitanju normalizacije odnosa Beograda i Prištine. U decembru prošle godine, nakon sastanka sa predsednikom Vučićem i premijerom Kurtijem, poručila je da je normalizacija odnosa u okvirima koje predviđa Ohridski sporazum jedini put ka članstvu u EU.
Izostanak posete Srbiji u ovom prvom delu svakako upada u oči i otvara prostor za različite interpretacije. Kao visoka predstavnica, Kalas je prevashodno fokusirana na promovisanje evropskih vrednosti koje pre svega podrazumevaju demokratske principe, vladavinu prava i jasno usklađivanje sa spoljnom politikom Unije.
Aktuelna dešavanja u Srbiji po ocenama mnogih analitičara i kritičara aktuelnog režima se u svakom smislu kosi sa evropskim vrednostima, a Unija po ovim pitanjima nije otišla dalje od blagih opomena i ako je Srbija zemlja u statusu kandidata za članstvo.
U kontekstu trenutnih dešavanja i izbora novog mandatara za sastav nove Vlade, postavlja se pitanje kako će Evropska unija reagovati na novu vladu u Srbiji.
S druge strane, EU je do sada bila prilično uzdržana u kritikama prema aktuelnoj vlasti u Srbiji. Iako je pristupni proces praktično zamrznut, budući da nema realnog napretka u otvaranju novih klastera pregovora, čini se da je formalna izjava srpskih vlasti o posvećenosti evropskom putu za Uniju bila dovoljna.
Od nove vlade, javnost u Srbiji uglavnom očekuje kontinuitet, pa ostaje pitanje da li će dosadašnja spoljna politika Beograda i dalje biti dovoljna za očuvanje evropske podrške.
Aleksandar Ivković, istraživač Centra za savremene politike, kaže za Danas da ne očekuje da će EU imati bilo kakvu posebnu reakciju na novu Vladu, sve dok joj, makar formalno, ostane cilj pristupanje EU, a da očekuje da će to verovatno biti deo ekspozea novog mandatara.

– Ne verujem da će se tretman EU prema Vladi Srbije značajno promeniti u odnosu na prethodnu, koja je takođe bila formalno proevropska – kaže Ivković.
On ističe da je Uniji sada prioritet da Srbija ostane na proevropskom putu i da napravi određene korake, makar formalne, pre svega kako bi se otvorili klasteri 3 pristupnih pregovora i kako bi se načinio makar simboličan pomak unapred.
– Pretpostavljam da će ti koraci biti preduzeti, što se može naslutiti iz nekih izjava koje su prethodnih nedelja dali predsednik Vučić i Marta Kos. Sad, da li će oni biti sprovedeni na kvalitetan način i da li će dovesti do suštinskih poboljšanja, to tek treba videti – navodi Ivković.
Ivković napominje da treba zadržati određenu dozu skepse i rezerve, ali da EU neće imati dodatnu reakciju sve dok nova Vlada Srbije ostane makar formalno posvećena evropskim integracijama.
– Novi mandatar nije do sada bio politička ličnost i nepoznat je ne samo Evropi, već i široj javnosti u Srbiji, izuzev u stručnoj zajednici. EU će biti svesna da je predsednik i dalje ključna politička figura u Srbiji i sa njim će nastaviti sve dalje pregovore – objašnjava Ivković.
Podseća i da Miloš Vučević tokom svog mandata nije imao značajnije kontakte sa EU, te smatra da će novi premijer, u političkom smislu, biti još slabiji.
– U ovom trenutku teško je proceniti kako će EU gledati na novu vladu, jer i dalje nemamo jasne naznake ko će činiti novu vladu, niti da li će prioriteti ostati isti – izjavio je za Danas Miljan Mladenović, istraživački analitičar.

Ukoliko se uzme u obzir novi mandatar, prema rečima sagovornika, deluje da vlast sa novom vladom želi da pokaže da će unutrašnja pitanja biti prioritet. On veruje da nas u procesu evropskih integracija očekuje kontinuitet oličen u nedostatku napretka.
Duško Lopandić, bivši diplomata, kaže za Danas da od EU ne očekuje nikakvu posebnu reakciju, osim primanja k znanju situacije i ponavljanja njihovih očekivanja od Srbije u pogledu ispunjenja zahteva poput vladavine prava borbe protiv korupcije slobode medija i izbornih ualova.

– Odnos EU će zavisiti i od unutrasnje dinamike u u društvu uključujući i proteste kao i stavove opozicionih stranaka i položaja organizacija civilnog društva. EU poziva na poštovanja prava na proteste i traži od Srbije da se jasnije izjasni oko uslkađivanja sa spoljnom politikom Unije – zaključuje.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.