Imaju li Vučić i Kalas jedno drugom nešto novo da kažu? 1Foto: FoNet/Instagram

Aleksandar Vučić, predsednik Srbije, i Kaja Kalas, visoka predstavnica EU za spoljnu politiku i bezebednost, nemaju jedan drugom šta novo da kažu, jer su odnosi Srbije i EU godinama u stagnaciji, navodi za Danas Nemanja Todorović Štiplija, direktor Centra za savremene politike i urednik portala European Western Balkans, uoči posete Kalas Srbiji.

Ipak, on ne bi rekao da će razgovori biti prijatni, s obzirom na mnoge stvar koje su se od formiranja ove Komisije i njenog dolaska na funkciju izdešavale na međunarodnom planu i u Srbiji, posebno od početka agresije Rusije na Ukrajinu i Ohridsko-briselskog sporazuma.

Kalas bi, prema nezvaničnim informacijama u Beograd trebalo da stigne u sredu uveče, dok bi sastanke sa zvaničnicima imala u četvrtak.

Teme koje se očekuju su iz njene nadležnosti, usklađivanje spoljne politike Srbije sa EU i dijalog Beograda i Prištine.

Poseta dolazi posle odlaganja u aprilu, kada je bila u Crnoj Gori, Albaniji i BiH.

– Dijalog Beograda i Prištine je u zastoju jer u Prištini nema nove skupštine, niti vlade posle izbora. Dve nove vlade, nova srpska i kosovska, nastaviće pregovore na tehničkom i političkom nivou. Stavke iz Ohridsko-briselskog sporazuma na neki način su počele da se implmentiraju, bar sa srpske strane. Srbija je povukla svoje institucije sa severa. Ostale su one koje se odnose na školstvo i zdravstvo, ali to je logično jer će to biti u nadležnosti neke buduće zajednice srpskih opština. S kosovske strane nema napretka u implementaciji dogvorenog i mislim da Kaja Kalas treba da ima malo oštriji stav prema kosovskoj strani – ukazuje on.

Kada je reč o usaglašavanju sa spoljnom i bezbednosnom politikom, što je primarna nadležnost visoke predstavnice, Srbija tu, konstatuje Štiplija, nije pokazala nikakvu spremnost za kompromisno rešenje tog izazova na putu ka EU.

Imaju li Vučić i Kalas jedno drugom nešto novo da kažu? 2
foto FoNet Milica Vučković

Kako dodaje, Srbiju to koči na više nivoa u procesu integracija, aa najpre na Evropskom savetu gde države članice vrlo institiraju na usaglašavanju, ali i na simboličnim stvarima koje se tiču odnosa Srbje i Rusije.

On veruje da će visoka predstavnica ponoviti kritike zbog odlaska Vučića u Moskvu, ali i da će se razgovarati o pomoći Ukrajini, odnosno izvozu oružja iz naše zemlje, u vezi čega Srbija ima konstruktivan stav uz druge oblike humanitarne pomoći.

Štiplija ističe i to da će Kalas, kao Antonio Košta, predsednik Evropskog saveta, pre nje, jedino u Srbiji razgovarati sa predstavnicima parlamentarne većine i opozicije.

– To je na simboličnom nivou pokazuje i vlastima Srbije da evropski zvaničnici razgovaraju i sa drugim akterima zbog promene unutrašnje-političke dinamike u zemlji – naglašava Štiplija.

Slično misli i Radomir Lazović, kopredsednik opozicionog Zeleno-levog fronta, koji će se sastati sa Kalas.

On za Danas kaže da Kalas dolazi u trenutku velike društveno-političke krize u Srbiji i da će ZLF na sastanku sa njom zahtevati podršku za borbu studenata i građana Srbije koji mesecima protestuju tražeći normalan rad istitucija, vladavinu prava, odgovornost za korupciju koja odnosi živote, slobodu medija, fer izbore.

Radomir Lazović, ZLF
foto FoNet Milica Vučković

– Sve to su i zahtevi EU prema Srbiji na putu evropskih integracija, a upravo zbog nedostataka u ovim oblastima, stotine hiljada ljudi nalazi se na ulicama i u protestima. Tražićemo podršku za zaustavljanje manipulacija vlasti u tri ključne oblasti iz reformske agende. Mi smo uspeli da zaustavimo prethodni problematični izbor saveta REM-a, a vlast ponovo pokušava da preko fantomskih organizacija ubaci svoje poslušnike. Takođe, upozorićem ih da se izmene zakona o biračkom spisku dešavaju na silu i bez dogovora sa organizacijama civilnog društva, odnosno da SNS nema nameru da odustane od manipulacija biračkim spiskom, kao i da se 3 medijska zakona donose u tajnosti. Očekujemo da EU reaguje ovim povodom – navodi on odgovarajući na pitanje šta će reći gošći iz Evrope.

Dodaje i da će je upoznati i sa ogromnim pritiscima na prosvetne radnike i univerzitete, što predstavlja veliku opasnost za naše društvo.

– Takođe, biće ovo prilika da razgovaramo i o činjenici da u Srbiji postoje politički zatvorenici, o praćenju i prisluškivanju nepodobnih ljudi, medijskom blaćenju i svim drugim pritiscima koje trpe svi oni koji se nađu na putu kriminalnoj naprednjačkoj hobotnici. Važno pitanje je i upotreba zvučnog topa, za koju nikakvog razrešenja nema – kaže Lazović.

On zaključuje da je dobro da se u prethodnim mesecima desila promena u odnosu na Vučićev režim, da je usvojena rezolucija u Evropskom parlamentu, da je Marta Kos jasno rekla da je ono što traže studenti i zahtev EU za Srbiju u evropskim integracijama, a mi ćemo tražiti dalju konkretnu podršku srpskim građanima u borbi sa kriminalnim uzurpatorima vlasti.

Podsetimo, Kalas i Vučić videli su se na samitu Evropske političke zajednice, prošlog petka u Tirani. Očekivalo da će tu Vučić oštro biti kritokovan zbog odlaska u Moskvu, ali čini se da do toga nije došlo, bar ne na nivou koji bi predsedniku Srbije zasmetao. Čak je javnost mogla da vidi Vučića i Kalas kako neformalno lagodno razgovaraju.

Novi ambasador iz EU
Nemanja Todorović Štiplija skreće pažnju i na to da se poseta Kaje Kalas odvija i u predvečerje završetka mandata Emanuela Žofrea, ambasadora EU u Srbiji. On objašnjava da se očekuje da se posle letnje pauze u EU postvi novi ambasdor i pretpostavka je da će Kaja Kalas zaista uzeti sve faktore u izboru novog ambasadora.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari