Još jedna SNS smicalica: Iako je Vučević podneo ostavku, njegova Vlada i dalje predlaže zakone 1foto: F.S./ATAImages

Ustav i Zakon o vladi jasno propisuju da je Skupština Srbije dužna da ostavku predsednika vlade konstatuje na prvoj narednoj sednci parlamenta.Tako bi trebalo da bude i u slučaju ostake Miloša Vučevića, ali sudeći po najavi predsednice parlamenta Ane Brnabić, najvažniji zakonski propisi biće ponovo prilagođeni dnevno političkim potrebama naprednjačke vlasti .

Tako će parlament, sudeći po najavama Brnabićeve, prvo usvojiti zakone koje je pripremila vlada u ostavci, pa tek onda će konstatovati ostavku premijera Vučevića. Time se produžava njegov mandat i odlaže početak roka od 30 dana za izbor nove vlade.

Još jedna SNS smicalica: Iako je Vučević podneo ostavku, njegova Vlada i dalje predlaže zakone 2
Foto FoNet: Milica Vučković

Vlada u ostavci ne može da predlaže zakone

Da je sve po zakonu, odnosno da se prvo konstauje ostavka premijera, o predloženim zakonima se ne bi ni moglo da raspravlja sada, već po izboru nove vlade. Jer vlada u tehničkom mandatu može da obavlja samo tekuće poslove i nikamo da predlaže zakone.

Međutim, oni koji su navikli da zaobilaze institucije odlučili su da proguraju na mala vrata zakone, sve pravdajući se da izlaze u susret studentskim zahtevima. Jer, kako kaže Brnabićeva biće usvojen zakon o jeftinim stambenim kreditima za mlade ljude, dakle za sve one koji su ispod 35 godina starosti, koji je važan za pronatalitetnu politiku u Srbiji, za njihovo osamostaljivanje, za jaču Srbiju, kao i izmene i dopune Zakona o visokom obrazvanju.

Koliko će se još važnih zakona, kredita i zajmova, uz ta dva zakona, naći na dnevnom redu prve sednice redovnog zasedanja, nije precizirano.

„Potpuno mi je logično da vlada koja je predložila te zakone Narodnoj skupštini, prvo obrazloži te zakone, da zakoni ne kasne“, navela je Brnabićeva, dodajući da je „besmisleno da prvo idemo na ostavku i da onda nema ko da brani te zakone“.

To što je za Brnabićevu možda logično, ne znači da je po zakonu i Ustavu. To je proizvoljno i iskrivljeno tumačenje najvažnijih propisa i njihovo prilagođavanje dnevno političkim potrebama naprednjačke vlasti“, smatraju sagovornici Danasa.
.

Još jedna SNS smicalica: Iako je Vučević podneo ostavku, njegova Vlada i dalje predlaže zakone 3
FOTO: Printscreen/youtube Skupština Srbije

Brnabićeva u političkoj bahatosti nadmašila nadarene prethodnike

„Brnabićkino predsedavanje Skupštinom, beskonačna je niska lične i političke bahatosti, kao i poslovničkih zloupotreba, u čemu je za kratko vreme nadmašila svoje, u tom pogledu, takođe veoma nadarene prethodnike. Nakon prethodnog flagrantnog odbijanja da na dnevni red Skupštine stavi zahtev opozicionih poslanika za izglasavanje nepoverenja Milošu Vučeviću, ovo sadašnje zavlačenje i razvlačenje sa zvaničnim konstatovanjem njegove ostavke deluje kao relativno „sitna“ stvar“, smatra Đorđe Vukadinović, urednik Nove srpske političke misli.

Prema njegovim rečima i u ovom konkretnom, kao i u,svakom drugom slučaju, princip je uvek isti – ignorisanje i slova i duha poslovnika i demokratske procedure u zavisnosti od dnevnih potreba zahteva i interesa izvršne vlasti.

„Ovde konkretno reč je o želji da se maksimalno prolongira početak roka od 30 dana za izbor nove vlade, kao i želji da se opozicija dovede u još teži položaj prilikom odlučivanja da li i na koji način učestvovati na toj skupštinskoj sednici. A tu je verovatno i stalna nada da će protesti krenuti da se tope i smanjuju“, napominje sagovornik Danasa.

Aleksandar Pavić, poslanik MI, snaga naroda, ocenjuje da se vladajuća većina poigrava sa državom, Ustavom, zakonima… Podseća da je sam Miloš Vučević još 28. januara izjavio da je Vlada od tog dana u ostavci i u tehničkom mandatu.

Pavić smatra da u skladu sa tim, po sopstvenom Vučevićevom priznanju, Vlada nema pravo da predlažu nove zakone. Dodaje da očigledno da vlast pokušava da iskoristi i zloupotrebi jedan od studentskih zahteva radi sticanja političkih poena i vraćanja bar dela izgubljenog legitimiteta. Time vlast samo gura državu u još dublju krizu.

Još jedna SNS smicalica: Iako je Vučević podneo ostavku, njegova Vlada i dalje predlaže zakone 4
Foto FoNet Aleksandar Barda

Namera SNS je da progura zakone važne za EXPO

„Da parafraziram Anu Brnabić koja je rekla da dok je bila u NALED-u nikada nije bila u NALED-u. Dok ona zakazuje sednice Skupštine i predsedava Skupštinom to nisu sednice Narodne skupštine, već SNS smicalice kako da se ne dozvoli politička artikulacija društvenih problema u vezi sa ma kojim pitanjem. Odnosno kako da zloupotrebi institucije isključivo u interesu grčevitog opstanka SNS na vlasti radi daljeg pljačkanja naroda“, ocenjuje Biljana Đorđević, poslanica Zeleno levog fronta.

Ona dodaje da u tom kontekstu vidi i ovu najavu sednice, i to kao način da se opere to što Vlada koja je pala samo na televiziji pre gotovo mesec dana i dalje radi kao Vlada u punom mandatu, a to u slučaju naprednjaka znači da nanosi štetu građanima u punom kapacitetu.

„Konkretno, ona bi da štetne zakone koje je Vlada poslala u skupštinsku proceduru tretiramo kao validne, kao da je Vlada i dalje nadležna da ih predloži, poput zakona kojima se ukida obaveza pribavljanja ključnih saglasnosti i odobrenja kojima se garantuje bezbednost korišćenja objekata i njihovog uticaja na životnu sredinu. A sve radi razrešenja glavnog problema Vučića tri dana nakon pada nadstrešnice, a to je da nema ko da stavi potpis da su objekti koji se grade za EXPO bezbedni. Tako u zamisli Ane Brnabić koja nikada nije čuvala dostojanstvo Narodne skupštine treba da prođe sve to ugurano zajedno, a da onda Vlada padne“, ističe poslanica ZLF-a.

Vladimir Pajić, poslanik PSG-a, smatra da naprednjačka vlast ovakvim tumačenjem Ustava i zakona nastavlja sa svojom šibicarskom politikom, ne poštujući procedure, zakone i institucije. On podseća da se uvek prvo usvajaju ostavke na svakoj sednici.

„To što izmišljaju pravila koja njima odgovaraju, je i dovelo do studentskih i građanskih protesta“, napominje Pajić, a Dragomir Anđelković, politički analitičar podseća na narodnu izreku da se „čovek vezuje za reč, a vo za rogove“. Drugim rečima, kako kaže, moralne osobe obavezuje obećanje.

„Da je Srbija normalna zemlja, a ne državni provizorijum kojim vlada mafija, neformalno, ali ipak javno, data ostavka premijera Vučevića, obavezivala bi vlast. Štaviše, on je krajem januara doslovno rekao da je „cela vlada od sada u ostavci i u tehničkom mandatu“. Odjednom, ispada da nije tako jer Narodna skupština formalno još nije usvojila ostavku premijera, a data reč za njega i njegovog šefa ništa ne znače. Pre nego što ostavka stvarno dođe na red, režim želi da proturi niz zakona koji su mu potrebni za dalje funkcionisanje“, napominje sagovornik Danasa..

Prema njegovim rečima mnogi su pretpostavljali da je priča o dijalogu između režima i njegovih višeslojnih oponenata, te nagoveštaj da bi nekakav dogovor mogao da se postigne oko nove vlade, čista prevara kako bi se kupilo vreme i amortizovalo ogromno nezadovoljstvo građana. Ipak bilo je i drugačijih mišljenja, tj. da priteran u ćošak Vučić pokušava da omekša svoju autokratiju.

„Međutim, vlast koja je spremna na kompromis ne donosi jednostrano nove zakone koji joj omogućavaju da nastavi po starom, već to ostavlja novoj vladi u kojoj bi bili predstavljeni i njeni kritičari. No, Vučić je naredio svojim marionetama da nastave agresivno da idu u istom smeru i na isti način kao pre početka studentsko-građanskog mirnodopskog ustanka“, ističe ovaj analitičar.

Prema njegovim rečima to se vidi od nakaradnog izbora novog gradonačelnika Novog Sada do određivanja dnevnog reda narednog zasedanja Narodne skupštine.

„SNS establišment se poigrava ostavkama svog premijera, gradonačelnika i drugih funkcionera da bi narodu bila bačena prašina u oči i kako bi onaj ko u toj ekipi o svemu odlučuje – Aleksandar Vučić – dobio dodatni manevarski prostor da bez ikakvih promena, ili uz samo kozmetičke korekcije, produži sa svojom spin diktatorskom vladavinom. Krunska pljačka Srbije, a to je EKSPO, sa neslućenom korupcijom i otimačinom koja sa njim ide, još nisu realizovani, a nijedna, bilo klasična ili politička mafija, nikada se takvog plena nije odrekla“,ocenjuje Anđelković.

.Prema njegovim rečima bezobrazno zakazivanje sednice Narodne skupštine, gde se pre usvajanja ostavke jednog Vučićevog sluge kako bi na njegovo mesto došao neki novi, usvaja set zakona koji samodržac Srbije želi, samo je deo strategije promena ambalaže kako bi otrovni sadržaj i dalje ostao bukvalno isti.

„Samo studenti i ostali građani, spremnošću na nastavak pa i radikalizaciju demokratskog otpora opskurnim vlastodršcima, to mogu da promene“, poručuje Dragomir Anđelković.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari