Foto: BETAPHOTO/MILOŠ MIŠKOVNa komemorativnoj akademiji povodom Dana sećanja na 17. mart 2004. godine – Pogrom na AP Kosovu i Metohiji, premijer Srbije dr Đuro Macut izjavio je da Srbija nikada neće zaboraviti nijednu žrtvu, niti uništenu crkvu u Pogromu nad Srbima. On je cenio da je to bila brutalna, sistematska i organizovana kampanja protiv srpskog naroda, njegove kulture, vere i identiteta.
Na akademiji u Narodnom pozorištu u Beogradu on je poručio da je sećanje na 17. mart dužnost prema svima žrtvama, ljudima koji su ostali bez krova nad glavom, kao i prema budućim generacijama koje zaslužuju istinu o srpskom stradanju i nepravdi.
„Mi danas stojimo ovde da podstičemo sećanje, a ne mržnju. Ovde smo da čuvamo istinu, da je prenesemo na naredna pokolenja. To je istina o stradanju, nepravdi, o tuzi koja nikada nije prestala, već sa kojom učimo da živimo. To je istina koju Srbima i Srbiji niko ne može oduzeti“, rekao je Macut. i dodao da je za ceo srpski narod, veoma važan i tužan dan kada se poklanjamo pred sećanjem koje nas opominje, koje je bolno, ali koje moramo posmatrati kao večni nauk.
Macut je naglasio da je tada više hiljada ljudi proterano, dok se većina nikada nije vratila svojim bližnjima, ognjištu i zavičaju. On je naveo da politika Srbije nije i neće biti politika osvetoljubivosti, već politika pravde koja se temelji na razumevanju, težnji ka miru i dostajanstvu srpskog naroda u južnoj pokrajini i dodao da nikada nećemo odustati od svojih ljudi na KiM.
Premijer je podsetio i na reči predsednika Srbije Aleksandra Vučića, koji je naveo da je jedini cilj pogroma 2004. godine bio proglašenje nezavisnosti tzv. Kosova i da u to ne bi trebalo imati ikakve sumnje.
. Premijer je naveo da gledajući u budućnost, ne smemo zaboraviti prošlost, već da moramo učiti iz nje i dodao da je naša snaga u istini, uz ocenu da od istine i pravde nema veće snage.
„Pravda je možda spora, ali uvek dostižna. Neka žrtve nikada ne budu zaboravljene. Neka naša reč bude da se takvo zlo više nikada ne ponovi i neka naš trud za pravdu i mir bude svetionik našoj deci i budućim pokoljenjima“, naveo je Macut.
Komemorativnoj akademiji povodom Dana sećanja na 17. mart 2004. godine – Pogrom na AP Kosovu i Metohiji prisustvuju predstavnici Vlade Srbije, Vojske Srbije, patrijarh srpski Porfirije, potpredsednik Vlade Severne Makedonije Ivan Stoilković, predsednik Ustavnog suda Vladan Petrov, čelnici Srpske liste, velikodostojnici Srpske pravoslavne crkve (SPC) i drugih verskih zajednica, porodice i potomci stradalih u martovskom Pogromu, kao i predstavnici više boračkih Udruženja za negovanje tradicije oslobilačkih ratova u Srbiji.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.


