Šta navodno piše u non pejperu čije ispunjenje Marta Kos proverava: Srbija će se skroz uskladiti sa EU u zamenu za članstvo 2026? 1FoNet/Parlament/Peđa Vučković

Aleksandar Vučić, predsednik Srbije, 29. aprila uoči sastanka sa komesarkom EU Martom Kos iste večeri, otvoreno je rekao da su ispunjena tri evropska zahteva: promena Saveta REM-a, usvajanje medijskih zakona i primena preporuka ODIHR-a, u vezi izbora.

„Pa što lažete, to sam vam rekao posle susreta sa (predsednicom Evropske komisije) Ursulom fon der Lajen i (predsednikom Evropskog saveta) Antonijom Koštom pre mesec i po dana u Briselu!? Tad sam vam rekao da će doći do izbora novog Saveta REM-a, usvajanje medijskih zakona i primena preporuka ODIHR-a“, rekao je Aleksandar Vučić novinarima na gradilištu tunela Iriški venac, komentarišući to što su studenti u blokadi prethodnog dana, 28. aprila obustavili blokadu RTS-a, nakon ispunjenja zahteva o Savetu REM-a.

Od evropskih zvaničnika često se može čuti da su zahtevi studenata u blokadi i zahtevi EU Srbiji na putu ka članstvu u ovoj Uniji. Marta Kos je uoči dolaska u Beograd, rekla i da dolazi da proveri ispunjenost nezvaničnog dokumenta non pejpera koji je srpska strana predala Briselu u decembru.

„Srbija sada ima novu vladu i prvo ću se sastati sa novim premijerom, jer Srbija zaista mora da ispuni obećanja. Reči nisu dovoljne…Dakle, nije laka situacija, ali zapravo ono što demonstranti zahtevaju od srpske vlade je isto što Evropska komisija zahteva od Srbije da ispuni u procesu pregovora…Dakle, Srbija je mnogo obećala u decembru u takozvanom nezvaničnom dokumentu (non-paper), tako da ćemo sada morati da proverimo da li ispunjavaju ono što su obećali. I zapravo, volim da kažem da sam najveći pristalica demonstranata, jer ako je Srbija ozbiljna u vezi sa putem ka EU, a oni mi kažu da jeste, moraće da ispuni obećanja“, navela je Kos u intervjuu za Radio slobodnu Evropa.

Pojedini mediji tvrde da su imali uvid u pomenuti non pejper, odnosno pismo Srbije Evropskoj uniji.

U pismu se kaže da je strateški cilj Srbije članstvo u Evropskoj uniji, i da je Srbija spremna za puno usklađivanje sa EU režimima sankcija do ulaska u EU, a navodi se i da je „najveći paket pomoći Ukrajini, od zemalja Zapadnog Balkana, poslala Srbija“, prenose mediji.

„Srbija nastavlja da značajno i suštinski doprinosi zajedničkoj spoljnoj i bezbednosnoj politici i strateški je partner EU. Spremna je da poboljša svoju usklađenost sa politikom EU, a sa ciljem potpune usklađenosti u trenutku pristupanja EU. U međuvremenu, Srbija je povećala procenat svoje usklađenosti na 58 procenata, u poređenju sa 51 odsto, kako je navedeno u poslednjem godišnjem izveštaju Evropske komisije, čime je pokazala nameru da poboljša stopu usklađenosti“, navodi se u pismu, tvrde mediji.

Beograd je spreman da se u potpunosti uskladi sa „tekovinama EU sa ciljem da se pregovori o pristupanju završe do kraja 2026. godine“, poručuje se.

Navodi se i da je od „početka ruske agresije na Ukrajinu, Srbija jasno pokazala svoj stav o poštovanju teritorijalnog integriteta i suvereniteta Ukrajine“, a zastupala ga je u međunarodnim organizacijama, pa se navodi Deklaracija sa ​​samita Ukrajina-Jugoistočna Evropa u Dubrovniku, 9. oktobra 2024. koju je Srbija podržala.

„Srbija je pružila najveći paket pomoći Ukrajini među partnerima regiona Zapadnog Balkana. Srbija je spremna da nastavi i dalje jača svoju podršku Ukrajini, uključujući značajan paket energetske opreme i razmenu iskustva u pregovorima o članstvu u EU“, navodi se u dokumentu Beograda.

Posebno se ukazuje da su medijski zakoni usvojeni u oktobru 2023. godine doprineli transparentnijem okviru za medije i medijskom pluralizmu, pominje se da će Srbija pokrenuti postupak za imenovanje novog Saveta REM-a, što se u međuvremenu i dogodilo. Dodaje se i da je ODIHR, kao kancelarija OEBS-a, posmatrala „različite izborne procese u Srbiji tokom više od 20 godina“, a da su preporuke ODIHR većinom prihvaćene.

Obećava se i nastavak rada na biračkom spisku, odnosno zakona o biračkom spisku. U delu o energetici obećava se smanjenje zavisnosti od ruskog gasa.

U dokumentu se navodi da je Beograd konstruktivan u dijalogu sa Prištinom.

„U tom kontekstu, Srbija se obavezala da će u potpunosti sprovesti sve svoje obaveze koje proizilaze iz Sporazuma o putu ka normalizaciji i njegovog Aneksa o implementaciji, kao i svih prošlih sporazuma iz dijaloga. Srbija će se uzdržati od bilo kakvog jednostranog poteza“, piše u pismu.

Ističe se i da je Srbija preuzela velike korake ka usklađivanju sa viznom politikom EU ponovnim uvođenjem viza zahteva za šest zemalja i da je spremna da nastavi u tom smeru, prenose mediji.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari