Ponoš: Pismo rezultat albanskog uspešnog lobiranja, a Vučić trošio vreme lobirajući na Pinku, kod Porfirija i kod Dodika 1Foto FoNet Milica Vučković

Ozbiljno treba shvatiti pismo koje su zapadni parlamentarci uputili šefovima dilomatije SAD, Velike Britanije, EU, ali i specijalnim izaslanicima Lajčaku, Eskobaru i Piču, a kojim se zahteva promena kursa prema Srbiji u rešavanju kosovskog pitanja izjavio je predsednik stranke Srbija Centar Zdravko Ponoš gostujući na televiziji Nova S.

“Pismo je vrlo nepovoljno po Srbiju, koristi se vrlo tvrda retorika i traži se promena kursa prema Srbiji što podrazumeva primenu politike odvraćanja, a to je termin koji se koristio u odnosu prema bišem SSSR”, rekao je Ponoš, saopštila je Srbija Centar.

Naveo je da nema dileme da je ovakvo pismo rezultat albanskog uspešnog lobiranja i zapitao se šta je u međuvremenu radio zvanični Beograd.

“Izgleda da je Vučić trošio vreme lobirajući na Pinku, kod Porfirija, kod Dodika, vodeći računa o percepciji svojih glasača, a ne na realnoj situaciji.” Rekao je Ponoš i dodao da “dok se javnost anestezira reklamiranjem orijentacije ka zapadu u izvođenju vlasnika Pinka i uz pomoć američkog ambasadora, u susret nam ide brzi voz”.

“Ima nekih kancelarija na zapadu gde više neće da dignu slušalicu kad Vučić zove. Mi možemo da likujemo zbog Vučića ali to nije dobro za ovu zemlju. Ako se nastavi sa spoljnom politikom koja ne vodi računa o nacionalnim interesima već o glasačkom telu SNS-a stići ćemo tamo gde smo bili pre 30. godina, rekao je Ponoš.

Kad su izbori u pitanju, Ponoš je naglasio da je nerazumno potenciranje beogradskih izbora.

“Njih će možda biti, ali lokalnih će sigurno biti. Šta briga građane u Bačkoj Topoli za beogradske izbore, oni imaju svoju muku. Tako je sa svakim gradom u Srbiji”, rekao je on.

Ponoš je naglasio stav o potrebi najšire opozicione saradnje. Da bi imali prelaznu tehničku vladu, potreban je dogovor sa Vučićem. Ali da bi imali najširi front usmeren na rušenje vlasti SNS i formiranje o široke vremenski oročene vlade od sadašnje opozicije, dovoljno je da se opozicija dogovori. Ta vlada bi trebalo da stvori uslove za normalne izbore posle 18 meseci.

Ponoš je rekao da ne razume definisanje jedne kolone koju pominje lider SSP Dragan Đilas, a koja podrazumeva proevropske organizacije koje su u parlamentu i koje organizuju protest.

“To je neki novi doprinos teoriji gde sad postoji levica, desnica, liberali, zeleni… ali i parlamentarni organizartori protesta. Ne razumem te Đilasove ideje još od mometa kad je skrenuo kod Albukerkija posle prošlih izbora i otišao na razgovor kod Vučića“, rekao je Ponoš.

Upitan da prokomentariše izlazak Miroslava Aleksića iz Narodne stranke i najavu formiranja pokreta Ponoš je rekao da treba sačekati da se slegne prašina, ali da je najvažnije da su obe strane i dalje opozicija ovom režimu i da niko nije „prodao dušu đavolu“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari