Počelo Peto vanredno zasedanje Skupštine Srbije: "Pitanja o Generalštabu, simbolima nacizma i izborima u Kosjeriću i Zaječaru" 1foto: S.S./ATAImages

U Skupštini Srbije počela je peta vanredna sednica parlamenta na kojoj će se razmatrati 46 tačaka dnevnog reda, među kojima su i izmene tri medijska zakona, Predlog zakona o alimentacionom fondu i izmene Zakona o stambenim kreditima za mlade.

Nakon što je ustanovljeno da je u sali prisutno 182 narodna poslanika, ustanovljen je kvorum za rad nakon čega su usledila pitanja poslanika članovima Vlade, a prvi je reč dobio Aleksandar Jovanović Ćuta (Ekološki ustanak).

On je iskoristio vreme da postavi pitanje ministrima svih relevantnih ministarstava o Generalštabu, od pitanja kako je sa njega skinut status zaštićenog kulturnog dobra, do pitanja kada će ministarka Sofronijević biti spremna da ih primi da o ovom pitanju razgovaraju.

Stefan Janjić (SRCE) svoje vreme je iskoristio da govori o izborima u Kosjeriću, poruivši da je opozicija nesumnjivo o

– Građani Srbije ja mogu samo da vam čestitam svima što ste učestvovati, čestitam i kolegama iz opozicije – rekao je poruivši članovima SPS da su za SNS gospoda i da pređu na „pravu stranu“.

Zakljuio je da su izbori u Kosjeriću i Zaječaru pokazatelj da ujedinjena opozicija može da pobedi.

Rastislav Dinić (ZLF) uputio je pitanji Javnoj tužiteljki Zagorki Dolovac povodom isticanja kukastog krsta na zidinama Niške tvrđave u sklopu transparenta „Bolje ćaci nego naci“. On je poruio da bi istragu trebalo poeti od samog predsednika Aleksandra Vučića kojin je istu parolu podelio na svom instagram nalogu samo dan ranije.

On je dodo da ako neka politika organizacija ima paralele sa nacizmom onda je to SNS, kao primer navevši da su batinaši isto što i partijska vojska, kao i da uravo oni umesto policije regulišu skupove vladajue stranke.

Poslanici će danas raspravljati o zakonima koji se tiču zaštite vazduha, izmeni evidencije stvarnih vlasnika, kao i o više međunarodnih ugovora i finansijskih sporazuma.

Na dnevnom redu su i izveštaji nezavisnih tela poput Zaštitnika građana, Poverenika za informacije i ravnopravnost za prethodne tri godine, kao i izveštaji Državne revizorske institucije, Agencije za borbu protiv korupcije, Fiskalnog saveta i Komisije za državnu pomoć za 2024. godinu.

Takođe, biće razmatran izveštaj Evropske komisije o Srbiji, kao i kadrovske promene u revizorskoj instituciji i Komisiji za državnu pomoć. Poslanici će se izjasniti i o predlogu da Dunja Simonović Bratić postane potpredsednica Skupštine, kao i o izmenama u skupštinskim odborima i delegacijama.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari