foto EPA/CJ GUNTHERDžošua Volc (Joshua Volz), specijalni izaslanik američkog Ministarstva energetike za energetsku integraciju, izjavio je da Vašington povećava svoj angažman na Zapadnom Balkanu kako bi ojačao energetsku sigurnost saveznika i smanjio njihovu zavisnost od ruskih izvora energije.
U intervjuu za Radio Slobodna Evropa on ističe da je Rusija kontinuirano koristila energiju kao geopolitičko sredstvo te da Amerkia nastoji da zameni „ruske molekule“ drugim izvorima energije kroz proširenje infrastrukture u jugoistočnoj Evropi.
Volc opisuje energetsku sigurnost kao nacionalnu sigurnost, povezujući je direktno s ekonomskim rastom, investicijama i političkom stabilnošću u regionu.
Za Kosovo, Volc kaže da je veoma važan saveznik i zemlja „kojoj je hitno potrebna modernizacija“ energetskog sistema.
„… Kada se tržišni uslovi promene i poslovno okruženje postane privlačnije za američke energetske investicije, Ministarstvo energetike će biti spremno pomoći u olakšavanju saradnje između američke industrije i industrijskih partnera na Kosovu“, kaže on.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.


