Božićno drvoBožićno drvo u Rigi, foto: Shutterstock

Na prostoru veličine devet fudbalskih igrališta, gde se danas nalazi više od tri hiljade tezgi, navodno je prvi put u istoriji postavljeno božićno drvce.

Božićno drvo koje je prvo javno okićeno, kako se smatra, potiče iz Rige, glavnog grada Letonije. Navodno je 1510. godine postavljeno i ukrašeno božićno drvce na glavnom trgu, a zatim je običaj okićenog drveta tokom praznične sezone postao poznat i proširio se na druge delove Evrope.

Kada se nešto dogodi pre više od 500 godina, nije lako razlučiti gde prestaju činjenice, a gde počinje legenda, ali stručnjaci iz Letonije tvrde da je upravo u Rigi prvi put okićeno božićno drvce, piše Pun kufer.

Tradicija, kako se kaže, potiče sa najveće pijace u Evropi, gde se prostire prostor veličine devet fudbalskih igrališta sa preko tri hiljade tezgi. Tokom vikenda, ovo mesto poseti i do sto hiljada ljudi, a UNESCO ga je uvrstio na listu svetske baštine.

Priča o kićenju drvca navodno potiče iz 1510. godine, kada su lokalni trgovci ukrasili božićno drvce veštačkim ružama, plešući i radujući se oko njega, a potom su ga i zapalili. Čak i danas, u Rigi možete pročitati kameni natpis na osam jezika koji označava mesto gde je postavljeno prvo javno božićno drvce.

Dvadeset godina kasnije, Francuzi su počeli kupovati drvca na pijaci, noseći ih kući, ali ih nisu ukrašavali. Drvca koja su se prodavala nisu smela biti viša od metra i dvadeset centimetara.

Zatim je, Nemačka u 17. veku prigrlila ovaj običaj.

Ipak, postoje i priče da je ipak prvo okićeno drvo bilo u Nemačkoj u 16. veku. Postoje različite priče i legende o tome, ali jedna od najpoznatijih pripisuje se Martinu Luteru. Prema ovoj priči, Luter je šetao šumom noću i divio se zvezdama koje su sjale kroz krošnje drveća. Želeći podeliti tu lepotu sa svojom porodicom, odlučio je doneti drvo kući i ukrasiti ga zvezdama od voska.

Običaj ukrašavanja božićnog drveta postao je popularan tokom 17. i 18. veka u Nemačkoj, a zatim se proširio na druge delove Evrope. Prvi put kad je božićno drvo okićeno u Americi datira iz 19. veka. Prema nekim izvorima, nemački doseljenici su uveli ovaj običaj u Sjedinjene Američke Države.

Danas je ukrašavanje božićnog drveta postao tradicionalan deo proslave Božića širom sveta. Ljudi postavljaju božićna drvca u svojim domovima i ukrašavaju ih raznobojnim kuglicama, lampicama, zvezdama, šarenim trakama i drugim ukrasima. Ovaj običaj simbolizuje radost, toplinu i zajedništvo tokom praznične sezone.
Kićenje Božićnog drveta ima bogatu istoriju i raznolike tradicije širom sveta.

Božićno drvo u drugim delovima sveta

Nemačka – Domaćin tradicije: Nemačka se često povezuje s tradicijom kićenja božićnog drveta. Grad Drezden smatra se mestom gde su prvi put korišćeni električni lampioni na božićnom drvetu 1880. godine.

Sjedinjene Američke Države – Veliki glamur: U SAD-u, kićenje božićnog drveta može biti prava umetnost. Gradovi poput Njujorka organizuju glamurozne ceremonije paljenja lampica na drvetu, koje su često praćene muzičkim i scenskim programima.

Australija – Letnji praznici: S obzirom na to da Božić u Australiji dolazi tokom leta, uobičajeno je da se drvce ukrašava elementima koji predstavljaju australijsku kulturu, poput koala i kengura.

Švedska – Tradiocionalna jednostavnost: U Švedskoj, tradiocionalni pristup često uključuje jednostavne ukrase ručne izrade i sveće koje pružaju toplinu tokom hladnih zimskih noći.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari