
Mnogi ljudi nesvesno beru cveće u prirodi, ne znajući da za to postoji stroga kazna.
Ako mislite da možete slobodno da berete cveće u divljini svuda, varate se.
U Nemačkoj branje cveća nije uvek dozvoljeno – barem ne za sve vrste. Postoji rizik od novčane kazne, prenose nemački mediji.
Kako bi se zaustavio gubitak biodiverziteta u Evropi, Evropska komisija je pre nekoliko godina pokrenula Strategiju EU za biodiverzitet 2030, piše metropilitan.si.
Jedan od glavnih ciljeva ove strategije je unapređenje ekosistema. Zbog toga je Nemačka 18. decembra 2024. godine usvojila plan očuvanja prirode na nacionalnom nivou, koji uključuje zaštitu određenih područja i biljnih vrsta.
To znači da se neke vrste biljaka, uključujući specifično cveće, više ne mogu sakupljati iz divljine.
Iako trenutno u Nemačkoj ne postoji opšta zabrana branja cveća, postoje izuzeci. Na primer, berba teloha, biljke koja je godinama zaštićena, predstavlja prekršaj. Ova biljka je važan izvor hrane za insekte i stoga je pod zakonskom zaštitom.
Visina kazne
Kazna za branje zaštićenih biljaka može biti veoma visoka, a iznos zavisi od savezne države u kojoj se prekršaj izvrši.
U Hamburgu, kazne za kradljivce teloha mogu doseći čak 50.000 evra. Pored toga, ljubitelji cveća trebalo bi da se uzdrže od uklanjanja biljaka sa privatnih imanja ili iz javnih parkova koje je zasadila lokalna opština. U oba slučaja, berba je zabranjena.
Međutim, ako slučajno naiđete na atraktivno poljsko cveće i želite da ponesete svež buket, to je dozvoljeno za lične potrebe. Prema Saveznom zakonu o zaštiti prirode (član 39. stav 3. BNatSchG), moguće je prikupiti malu količinu cveća za privatnu upotrebu, pod uslovom da se buket ne prodaje, jer bi to bilo smatrano komercijalnom upotrebom.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.