Grčka: Mistra, Moreja i Srbija 1Foto: Branko Vasiljević

Legende i istorija bile su darežljive prema Peloponezu.

Kada smo se sa zapada uputili prema središtu poluostrva, namerni da vidimo Spartu, već na Tajgetu nas je susrela legenda. Na ovoj planini, bogatoj šumom, vodom i medom, živela je nimfa Tajgete koja je, u grehu sa Zevsom, stvorila herojski porod Spartanaca. Lakedemonci su planini uzvratili tako što su tamo odbacivali decu nepodobnu za strogo spartansko vaspitanje.

Ali, pre nego što se u ravnici Eurote ugleda beličasta himera Sparte, pogled prikiva neobična lepota srednjovekovnog grada na obroncima planine, sa ruševnim palatama i crkvama uraslim u borove i čemprese, okruženih zidovima i pod okriljem tvrđave na najvišoj steni.

Mistru su osnovali franački krstaši, pošto su na prepad osvojili Carigrad, ali ona je vizantijski grad. U oporavljenoj carevini bila je sedište despota Moreje, kako se nekada zvao Peloponez.

Položaj despota bio je rezervisan za braću ili sinove careva, da se poduče u veštini vršenja carskih dužnosti. Morejski despoti ostavili su traga i srpskoj prošlosti. Prokleta Jerina bila je unuka morejskog despota Dimitrija Kantakuzina, a Smederevo su gradili i branili i njena braća, Toma i Đorđe. Despot Moreje bio je i poslednji vizantijski car, Konstantin XI Paleolog, poznat kao Konstantin Dragaš, po majci Jeleni Dragaš (Dejanović).

On je krunisan za cara u Mistri, u crkvi Svetog Dimitrija; mesto krunisanja je mermerna podna ploča sa grbom Vizantije u obliku dvoglavog orla, kao simbola jedinstva dva kontinenta, Evrope i Azije. Poginuo je braneći Carigrad, a na položaju despota Moreje – dok nije pala pod tursku vlast manje od deceniju kasnije – nasledio ga je brat, Toma Paleolog, otac Jelene Paleolog, supruge poslednjeg srpskog despota, Lazara Brankovića, Jerininog najmlađeg sina.

Mistra je u vreme pada pod tusku vlast imala preko četrdeset hiljada stanovnika. Danas je teško zamisliti da je na tako malom prostoru, strmom i besputnom, moglo postojati toliko naselje.

Ali, ona nije bila samo sedište despota, sa dvorskim ceremonijalom i poslušnom birokratijom. U njoj se trgovalo i proizvodila najfinija svila (Moreja je i dobila ime po dudovom drveću) koju su nosili i sam car i vizantijske velmože – svedoče freske u palati Mediči u Firenci, kamo su oni uputili da traži pomoć protiv Turaka, dogovarajući čak i ujedinjenje crkava.

U zadnjim decenijama Vizantije, u Mistru su se selili učeni ljudi iz nesigurnog Carigrada, doprinoseći razvoju bogate duhovne klime; u manastiru Vrontohion delovao je poznati filozof Pleton. U Mistri je bio razvijen poseban stil gradnje crkava – desetak ih je preostalo – zasnovane kao trobrodne bazilike, a na galerijama pretvorene u upisane u krst sa pet kupola. Freske u crkvama, a posebno su očuvane one u Bogorodici Perivlepti, radili su najbolji carigradski slikari, ali sa zapadnim uticajem.

U jednoj od crkava, Pantanasi, danas žive jedine trajne stanovnice Mistre – monahinje. Ostalo stanovništvo je raseljeno u današnju Spartu, koju je sredinom devetnaestog veka osnovao grčki nemački kralj Oto. A u tom gradu od nekadašnje slave ostalo je samo ime i noviji spomenik Leonidi, kako bi se moglo reći: „Ovo je Sparta!“

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari