četkicaFoto: Shutterstock/New Africa

Pored redovnog pranja zuba i čišćenja koncem, za dobro oralno zdravlje i higijenu zuba jako je važno da vaša četkica bude čista i u dobrom stanju. Koliko često je treba menjati i kako je održavati na najbolji način saznajte u nastavku.

Stara četkica za zube, bila obična ili električna, može doprineti nepravilnom pranju zuba, prekomernom rastu bakterija, nakupljanju plaka, pa čak i oralnim zdravstvenim stanjima kao što je gingivitis – rani oblik bolesti desni koja izaziva upalu. Ali kada treba da zamenite četkicu za zube?

Koliko često treba da se menja četkica za zube?

Preporučuje se da menjate četkicu za zube svaka tri do četiri meseca, kaže stomatolog Naomi Goldman za Well+Good. Ako imate aparatić za zube, trebalo bi da menjate četkicu za zube češće – svaka dva do tri meseca – zbog dodatnog habanja proteza, savetuje ortodont Tomas Dobi.

Četkice za zube rade kao sunđer, upijajući bakterije i mikroorganizme iz vaših usta svaki put kada perete zube“, kaže dr Goldman. „Što duže koristite četkicu za zube, to se više bakterija skuplja. Ako je ne zamenite svaka tri do četiri meseca, povećava se rizik od širenja infekcija u ustima“, dodaje ona.

Takođe, vlakna četkice za zube se vremenom troše, što otežava efikasno čišćenje zuba. „Čekinje se troše. To znači da se plak, ostaci hrane i bakterije ne uklanjaju sa zuba kao što bi to bilo sa novom četkom“, objašnjava stomatolog Rojs Laj. Ovo zauzvrat može dovesti do nakupljanja plaka ili bakterija, što može povećati rizik od stomatoloških problema kao što su karijes ili bolest desni, prenosi Miss7.

Koliko često treba da se menja četkica za zube? 1
Četkica za zube treba da se menja na tri do ćetiri meseca; foto: Shutterstock/New Africa

No, zdravstveni rizici se tu ne završavaju. „U teškim slučajevima, bolest desni može da izazove gubitak zuba – ne samo zbog karijesa, već i zato što se desni povlače od bakterija, što dovodi do recesije desni i gubitka podrške koja drži zube na mestu“, kaže stomatolog Jenile Pinto. „Studije su povezale bolesti desni sa povećanim rizikom od srčanih bolesti, visokog krvnog pritiska, dijabetesa, pa čak i određenih vrsta raka. Promena četkice za zube je mali, ali moćan način da zaštitite svoje opšte zdravlje.“

Da biste izbegli ove zdravstvene rizike, takođe je važno da zamenite četkicu ako vlakna počnu da se cepaju pre trećeg meseca upotrebe, kaže stomatolog Fatima Kan. Ona takođe preporučuje da promenite četkicu za zube nakon što ste imali prehladu, grip ili oralnu gljivičnu infekciju kako biste izbegli ponovno unošenje zaostalih bakterija.

Šta je sa čišćenjem četkice za zube?

Iako je redovna zamena ključna, takođe je dobra ideja da očistite četkicu za zube između upotrebe. Dr Lai preporučuje da temeljno isperete četkicu za zube toplom vodom nakon svake upotrebe kako biste isprali ostatke paste za zube i čestice hrane, čime se smanjuje rast bakterija.

Dr Pinto takođe predlaže nedeljnu rutinu čišćenja da biste dodatno dezinfikovali četkicu za zube. „Potopite je u mešavinu vode i vodonik peroksida u razmeri 1:1 na 15 minuta kako biste ubili balterije“, kaže ona. „Nisu potrebna fensi sredstva za čišćenje – samo ovaj jednostavan trik za dezinfekciju održava vašu četkicu svežom i bezbednom za upotrebu.

Pravilno odlaganje takođe igra ulogu u održavanju vaše četkice za zube čistom. „Četkicu za zube treba čuvati uspravno kako bi se svaki put mogla dobro osušiti, što pomaže u sprečavanju rasta bakterija“, kaže dr Dobi. I dr Kan preporučuje da svoju četkicu za zube čuvate što dalje od toaleta i da zatvorite poklopac toaleta prilikom ispiranja vode, kako biste smanjili rizik od širenja čestica bakterija u vazduh ili na druge površine kupatila.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari