Koliko često treba menjati peškire? 1Foto: Shutterstock/OlegRi

Za mnoge je promena peškira jednom nedeljno norma. Posle lepog, toplog tuša, čisti smo, tako da bi peškir trebalo da bude dobar neko vreme, zar ne? Ipak nije baš tako.

Iako se vaše telo oseća sveže posle lepog, toplog tuširanja ili kupanja, prosečni peškir sakuplja desetine miliona mrtvih ćelija kože tokom brisanja, kao i sve gljivice ili bakterije koje su preživele tuširanje.

Pošto intimni delovi takođe dolaze u kontakt sa peškirima, urinarni i analni sekret se takođe brzo prenosi na peškir.

I, ako vam to nije dovoljno, evo još malo neprijatnih informacija: većina toaleta nije tako daleko od tuša, a poznato je da kapljice vode iz WC šolje putuju nadaleko tokom ispiranja, ostavljajući viseći peškir u opasnosti.

Govoreći o vlazi, svaki put kada ostavite peškir da se osuši, bilo koji mokar ili vlažan deo peškira imaće bakterije da se nesmetano razmnožavaju, piše N1 Zagreb.

Vlažna atmosfera koja je uobičajena u kupatilima je savršena za podsticanje rasta buđi i drugih nepoželjnih stvari.

Održavanje peškira nije tako teško

Srećom, održavanje peškira nije baš raketna nauka, samo zahteva malo više truda nego što većina ljudi ulaže.

Stručnjaci preporučuju da okačite peškir na način da se potpuno osuši. To jest, ne bacajući ga u vlažnu gomilu ili zgužvanu na podu kupatila.

Takođe, otvaranjem prozora ili uključivanjem ventilatora u kupatilu podstaknite cirkulaciju vazduha i brže sušenje peškira.

Ako u bilo kom trenutku peškir počne da neprijatno miriše, verovatno je na njemu već počela da se razvija buđ, pa peškir treba prati na višoj temperaturi.

Čak i ako pratite sve ove korake, nemojte ga koristiti više od tri puta bez temeljnog pranja peškira i obavezno koristite toplu ili toplu vodu sa deterdžentom, po mogućnosti zajedno sa odgovarajućim izbeljivačem odgovarajuće boje.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari