MalmeMalme, Credit line: Barry Mason / Alamy / Profimedia

Malme, osnovan u 13. veku, prvobitno je pripadao Danskoj, a postao je Švedski tek sredinom 17. veka.

Malme je večeras domaćin Evrovizije, a ovaj magični gradić u Švedskoj ima mnogo toga da ponudi.

Šarm kaldrmisanih ulica i istorijskih trgova prožima se hipermodernom arhitekturom i prepoznatljivim skandinavskim dizajnom, a svako će pronaći nešto za sebe – uključujući i one koji uživaju u istoriji i kulturi, uličnoj umetnosti, modernim stilovima, hrani, kupovini, noćnom životu ili urbanizmu u savršenoj harmoniji u sklad sa prirodom.

Ako se odlučite za posetu, Malme je idealan za kratak beg od svakodnevnog života.

U ovom primorskom gradu sa blagom klimom ne susreću se samo Skandinavija i kontinentalna Evropa, već ceo svet. Kosmopolitski karakter oseća se na svakom koraku, čuje se na brojnim jezicima i u primamljivim aromama začina iz svih svetskih kuhinja. Multikulturalni grad u ljudskim razmerama, mogli bismo da sumiramo, a takođe i jedan od najmlađih gradova u zemlji – prosečna starost stanovnika je ispod 35 godina, prepoznatljivog skandinavskog dizajna, i oni će pronaći nešto samo za sebe – uključujući i one koji uživaju u istoriji i kulturi, uličnoj umetnosti, modernim stilovima, hrani, kupovini, noćnom životu ili urbanom planiranju u savršenom skladu sa prirodom.

Ultramoderna arhitektura se proteže od stambenih četvrti do crkava i javnih zgrada, a najpoznatija zgrada u celom gradu, koja je postala njegov zaštitni znak, je futuristički stambeni neboder Turning Torso, visok 190 metara i izgrađen 2005. godine, koji se može videti. iz celog zaliva Oresund. Impresivni „uvrnuti“ neboder delo je španskog arhitekte Santjaga Kalatrave.

Malme voli da se hvali svojom gradskom plažom dugom kilometar i po, Ribersborgsstranden (ili Riban kako ga od milja zovu). Bez obzira na godišnje doba, u lokalnom Ribersborgs Kallbadhusu uvek možete uživati – ili bar pokušati da uživate – u „ledenim” kupkama, koje, prema drevnom severnjačkom receptu, vraćaju telo u normalu nakon znojenja u sauni.

Malme se ponekad naziva i „gradom parkova“, a njegovi stanovnici svakako znaju kako da uživaju u opuštajućem zelenilu usred grada.

Malme
Malme, Igor Stevanovic / Alamy / Alamy / Profimedia

Stari grad je zapravo ostrvo podeljeno na dve četvrti, zapadnu (Gamla Vaster) i istočnu. Najstariji i najveći trg, Stortorget, u trenu će vas prevesti u 16. vek, a u blizini ćete otkriti najstariju zgradu u Malmeu, gotičku crkvu Svetog Petra iz 14. veka. U renesansnom zamku Malme danas se nalaze Prirodnjački muzej Malme, Muzej umetnosti Malme i akvarijum, koji se svi mogu posetiti uz jednu kartu, piše Pun kufer.

Trg Lilla Torg krcat je živopisnim restoranima i barovima i njegova opuštena atmosfera idealna je da otkrijete fiku, jedan od vitalno važnih švedskih koncepata koji bi se površno opisao kao pauza za kafu, ali je puno više od toga. Fika je deljenje trenutka s prijateljima i porodicom, jednostavno uživanje u zajedništvu i vremenu s dragim ljudima uz kafu i snek.

Još jedna dobra stvar je to što zapravo možete posetiti i istražiti dva grada u jednom putovanju. Naime, Malme je sa Kopenhagenom u Danskoj povezan mostom Oresund, koji liči na fotomontažu i delimično tone pod more, pa je i sam dolazak u Malme drumom već iskustvo zbog kojeg vredi otići na sever kontinenta.

Malme
Malme, foto: Vichaya Kiatying-Angsulee / Alamy / Alamy / Profimedia

Malme i cene

Cene su skandinavske, pa otprilike možete očekivati da će vas noćenje u hotelu koštati od dvesta evra naviše, dok je privatni smeštaj nešto povoljniji i apartman će vas koštati duplo manje od hotela, dakle za 100 do 130 evra možete naći pristojan smeštaj u blizini centra, a samo soba u privatnom smeštaju se može naći po ceni nižoj od sto evra. Naravno, cena će zavisiti od lokacije, veličine i opremljenosti smeštaja, a ako ga tražite preko platformi za iznajmljivanje, obavezno pogledajte cene sa dodatom agencijskom provizijom i bilo kojim iznosom za čišćenje.
Kada se skrasite, trebalo bi da krenete u istraživanje grada. Malme ima veoma široku autobusku mrežu, ali najbolji način za kretanje je biciklom. Grad ima 515 kilometara biciklističkih staza, a sa bilo kog mesta u gradu možete stići do mesta gde želite za ne više od 15 minuta. Bicikli se mogu iznajmiti na svakom koraku, a da biste stigli spremni, možete preuzeti jednu od aplikacija kao što je Malmo Bi Bike i kupiti 24-časovnu ili 72-časovnu pretplatu na gradski sistem deljenja bicikala u okviru nje. Donkei Republic ili Travelshop rade slično.

Malme možete dobro da upoznate i iz vode, pa ako ne patite od morske bolesti, priuštite sebi obilazak grada brodom, a ako ste u potrazi za malo više avanture od obilaska znamenitosti, vođeni kajak ili SUP ture neće vas razočarati.

Gde sesti i šta jesti?

Poseta Malmeu će takođe biti uzbudljiva za vaše nepce. Započnite svoje putovanje ukusom na pijaci Mollevangstorget, koja se skraćeno zove Mollan i sama po sebi predstavlja iskustvo za sva čula. Malme ima živu scenu ulične hrane, na svakom koraku možete pronaći falafel i brzu hranu poput korejskog roštilja, ali je podjednako zastupljena tradicionalna, lokalna, veganska ili vrhunska kuhinja. Restorana ima mnogo i razlikuju se po ponudi, idejama i kreativnim konceptima.

Dakle, Aster je prvo mesto na koje bi trebalo da idete ako ste zainteresovani za lokalnu kuhinju, posetite Spill da vidite kako koncept nultog otpada izgleda u stvarnosti. Ruths je jedan od omiljenih restorana i meštana i turista, vegani će želeti da se usele u Jord i ostanu zauvek, a ako težite zvezdama, restoran Vollmers može da se pohvali čak dva Michelina i pružiće vam jedinstveno gastronomsko iskustvo inspirisano , naravno – po prirodi.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari