Kroz projekat Arheološkog instituta kreirana digitalna platforma kulturne baštine i priručnik za stručnjake u oblasti kulturnog nasleđa 1Foto: Shutterstock/Bennian

Kroz projekat Cooltour: Milenijalci za kulturno nasleđe Arheološkog instituta u Beogradu, kreirana je digitalna platforma kulturne baštine COOLTOUR app, kao i priručnik za stručnjake u oblasti kulturnog nasleđa.

Kako pojašnjavaju iz ovog Instituta, Cooltour platforma je svojevrstan hibrid između društvene mreže i veb aplikacije. Tokom trajanja projekta ista je bila testirana upravo od strane mladih ambasadora (mladih milenijalac, generacije Z) tokom mobilnosti 70 studenata u Viminacijumu u martu 2023. godine i tokom nacionalnih pilot projekata u svakoj partnerskoj državi u periodu maj-avgust 2023.

Tada su mladi i menadžeri kulturnog nasleđa zajednički pravili interaktivne i kreativne digitalne sadržaje vezane za Arheološke lokalitete i kulturno nasleđe u svim partnerskim zemljama.

Na digitalnoj mapi prednjače lokaliteti i spomenici iz Srbije među kojima su: Viminacijum, Drenovac, Caričin Grad, Ramska tvrđava, Zemunska tvrđava, Kuća porodice Pavlović, Termoelektrana Snaga i svetlost, Geneks kula, ili institucije poput Arheološkog instituta, Narodnog muzeja Požarevac, Galerije Milene Pavlović Barili, Muzeja Srema i Zavoda za zaštitu spomenika grada Beograda.

Na platformi postoji i stranica za zajednicu, gde mladi posetioci lokaliteta i spomenika kulturnog nasleđa mogu ostavljati komentare, ocene, impresije i najrazličitije digitalne sadržaje kao deo svog emotivnog doživljaja posete.

Sa druge strane, Cooltour priručnik objedinjuje metodološke i digitalne alate, u cilju kvalitetnog dijaloga između mladih i stručnjaka u oblasti kulturnog nasleđa, što će konačno doprineti popularizaciji i boljem vrednovanju kulturne baštine kako sa našeg, tako i sa prostora partnerskih zemalja.

„Ceo priručnik ima izuzetno praktičnu primenu, testiran je dobrim praksama, razumljiv je i može biti koristan institucijama kulture, muzejima, zavodima, institutima, ali i turističkim organizacijama, agencijama, vodičima, lokalnim zajednicama, kako bi unapredili komunikaciju sa mladima i prilagodili svoje sadržaje ovoj grupaciji“, kažu iz tima koji ga je kreirao.

Pomenuti projekat podržan je kroz program Erasmus+ Evropske Unije, a u realizaciji su učestvovali Arheološki institut u Beogradu i Klub studenata arheologije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari