U mozgu pušača se dešavaju hemijske promene slične onima koje u mozgu izazivaju droge heroin i kokain, saopštili su naučnici Američkog instituta za borbu protiv zavisnosti. Naučnici već godinama veruju da nikotin stvara zavisnost kao i najteže vrste droga, ali nisu mogli da utvrde zašto, piše u izveštaju koji prenosi „Glas Amerike“.

U mozgu pušača se dešavaju hemijske promene slične onima koje u mozgu izazivaju droge heroin i kokain, saopštili su naučnici Američkog instituta za borbu protiv zavisnosti. Naučnici već godinama veruju da nikotin stvara zavisnost kao i najteže vrste droga, ali nisu mogli da utvrde zašto, piše u izveštaju koji prenosi „Glas Amerike“. Naučnik Roj Vajz i njegova ekipa su u novom istraživanju upoređivali moždano tkivo pušača i zavisnih laboratorijskih miševa. „Svaka ćelija mozga je mašina koja proizvodi peptide koji se mogu nazvati hemijskim kuririma, odnosno receptorima koji omogućavaju komunikaciju između ćelija i odražavaju osetljivost mozga na droge“, rekao je Vajz. Naučnici su otkrili da su u peptidima identične promene, koje stvaraju veću osetljivost mozga na droge. Vajz je rekao da je zabrinjavajuće koliko su te promene dugotrajne.
„Reč je o pušačima koji su se te loše navike odrekli više godina pre smrti tako da smo bili iznenađeni da se njihov mozak tako dugo nije oporavio od posledica nikotina“, rekao je Vajz i dodao da je istraživanje sprovedeno na moždanim ćelijama osoba koje su za života zaveštale svoje organe.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari