Novi izveštaj IEA: Neophodno tri puta veće ulaganje u čistu energiju

Ostavite komentar


  1. Kod nas guraju reke u cevi a ne dozvoljavaju da gradjani predaju električnu energiju u sistem elektroprivrede! Jadno!

    1. Бесмислица заиста, али, кад већ помињете „гурање река у цеви“, умете ли да објасните да ли те реке излазе на другом крају те цеви, или у пропаганди против мини-хидроелектрана не важе закони одржања?!

      1. Potpuno ste u pravu. Ne postoji nijedan razlog zašto sve reke u Srbiji ne bi bile ukanaljene i ucevljene i potpuno je normalno da takvu struju plaćamo nekoliko puta više od prodajne cene da bi i investitori nešto zaradili.
        Dole reke, živela kanalizacija!

        1. Исправите ме ако грешим, али:
          1) Свака та мини-хидроелектрана узима из водотока тек онолико воде колико претекне изнад еколошког минимума које прописује надлежно министарство, и сву употребљену воду враћа назад у водоток неколико стотина метара ниже.
          2) Средства за подстицај обезбеђује ЕУ у склопу свеевропског пројекта развоја хидроенергетских потенцијала.
          3) Србији недостаје електрична енергија, термоелектране убијају стотине људи годишње својим загађењем, гас не можемо да обезбедимо од совјетске браће Руса да би њиме производили струју, а нуклеарке на срећу немамо, па не видим како бисмо обезбедили струју која нам недостаје? Јел’ предлажете рестрикције зарад „наших река“, или шта тачно!?

          1. Retki su oni koji shvataju da je anti MHE lobi ustvari oni poslednji Mohikanci površinskih kopova i Termo Elektrana koje će se za 10-tak godina u Nemačkoj potpuno ukinuti. Pisao sam već da se na KiM za potrebe TE Obilić raselilo preko 30.000 Srba iz varoši i sela koje je obuhvatao površinski kop. Takođe su izgradili branu na Gazivodama i potopili Ibarski Kolašin i verovatno preko 25.000 Srba je spasavala živu glavu od nadolazeće vode kada se jezero punilo.
            MHE koriste samo višak vode i čistu vodu sprovodi u cevi koja se zbog velike brzine i prolaska kroz turbine obogaćuje kiseonikom i pogodna je za izgradnju mini pivara, sokara i flaširanje čiste planinske vode.
            Osim toga mi MORAMO uvoziti određeni procenat električne energije po skupljoj tarifi ukoliko je sami ne proizvodimo. Solarni parkovi su takođe štetni jer obuhvataju velika poljoprivredna zemljišta a vetro parkovi čiji je jedini zastupnik za Srbiju brat naše premijerke izgledaju po neki put smešno kao u pozadini restaurirane tvrđave Gradac. Isti ti što sprečavaju izgradnju žičare sa gondolom na Kslemegdanu nisu ni zucnuli zbog vetrenjača na Grdcu.
            Ta neprincipijelnost ide toliko daleko da za proizvodnju električne energije predlažu TE na uljne škriljce ili ulje soje. Tih, za sada oko 800 MHE jednostavno moramo izgraditi a priroda neće ništa izgubiti.
            P. S. Moja porodica je izgradila MHE na Glavi Belog Drima kod sela Radavac. Ni prelepi vodopad, ni čistoća reke (voda ispod brane se koristi za proizvodnju čuvenog Pećkog Pivs) a cevi su svega 100-tinak metara duge. A zgrada od debelih kamenih blokova je priča za sebe.

Ostavite komentar


Život

simptom dijabetesa na koži

Suptilna promena na koži mogla bi da bude rani simptom dijabetesa

Dijabetes je ozbiljna bolest koju izaziva previsok nivo šećera u krvi. Iako se ne zna tačan uzrok dijabetesa tipa 1, među pacijentima koji imaju tip 2, uzroci su često povezani s faktorima kao što su prekomerna telesna težina i nedovoljna fizička aktivnost. Međutim, bolest može biti i posledica genetike.

Naslovna strana

Naslovna strana za 20. april 2024.
Galerija

Pretplati se i postani deo Kluba čitalaca Danasa

Klub čitalaca Danasa je zajednica pretplatnika na dnevni list Danas kojima je, pored ekskluzivnog pristupa novinama u PDF formatu veče pre nego što se štampano izdanje nađe na trafikama, dostupna i celokupna arhiva lista onlajn. Članska kartica obezbeđuje i preko 50 popusta naših partnera, kao i pozivnice za naše događaje i akcije.

Gordana Bjeletić, novinarka

Dnevni list Danas su jedine profesionalne novine u Srbiji.