Čiroki indijanci zvali su ih „Shaconage“ što bi u prevodu značilo „plave kao dim“. Radi se u stvari o izmaglici prouzrokovanoj toplom i vlažnom klimom koja se izdiže preko šumom pokrivenih planina. Po tome i dobiše naziv Smoky Mountains (Zadimljene planine). Evropski doseljenici potom krenuše u nemilosrdnu seču stabala i američki Kongres, uvidevši da prirodne lepote predivnih planina ubrzano nestaju, još 1926.

Čiroki indijanci zvali su ih „Shaconage“ što bi u prevodu značilo „plave kao dim“. Radi se u stvari o izmaglici prouzrokovanoj toplom i vlažnom klimom koja se izdiže preko šumom pokrivenih planina. Po tome i dobiše naziv Smoky Mountains (Zadimljene planine). Evropski doseljenici potom krenuše u nemilosrdnu seču stabala i američki Kongres, uvidevši da prirodne lepote predivnih planina ubrzano nestaju, još 1926. odobri osnivanje nacionalnog parka da bi ih zaštitio. Tako nastade jedan od prvih parkova zasnovanih na privatnom zemljištu. Sami građani, privatne organizacije i škole sakupiše pare za otkup zemljišta koje potom pokloniše vladama Tenesija i Severne Karoline.
Danas je park po mnogo čemu jedinstven u svetu. Dovoljno je samo reći da Smokies (kako ih od milja ovde nazivaju) imaju 130 vrsta drveća a da, poređenja radi, cela severna Evropa ima 85. Smokies ugošćava 1500 vrsta različitog cveća, 530 vrsta mahovina i lišajeva, nekoliko hiljada vrsta grmlja i 2000 vrsta gljiva. Botaničari je nazivaju „najlepšim primerom mešane šume koja raste u umerenoj klimi u svetu“. Bogatsvo flore donosi sa sobom i bogatstvo životinjskog sveta pa je tako „Zadimljene planine“ za svoje mesto stanovanja odabralo dve stotine vrsta ptica, šezdeset vrsta sisara i osamdeset vrsta vodozemaca – više nego u bilo kom delu sveta slične površine i klime. Medveda nema mnogo, između 400 i 600, ali su uprkos tome veoma dobro iskorišćeni u reklamne svrhe. Svaka prodavnica krcata je figuricama američkih crnih medveda (ni mi ne odolesmo, pa me tako jedna od njih gleda sa police u mojoj radnoj sobi dok ovo pišem).
Kada smo već kod toga, evo još jedne neverovatne činjenice – park godišnje poseti devet miliona turista! Neki od tih turista sretnu medvede, i uputstvo koje nađosmo u brvnari koju smo iznajmili glasilo je „da se u toj situaciji treba polako i pažljivo udaljiti i pustiti medu da mirno ide dalje za svojim medveđim poslom“. „U slučaju da to ne upali, i medved odluči da vas napadne“, glasilo je dalje uputstvo, „ne pokušavajte da pobegnete, ili da se popnete na drvo, medved je brži od vas i spretniji u penjaju“. „Nikako ne pokušavajte ni da se pravite mrtvi, jer vam to neće pomoći“, pisalo je potom, „naprotiv, treba da se derete, pravite buku i da mu se suprotstavite ako treba“. Nije bilo objašnjeno kako to vaš pisac koji bi jedva ispunio normu za perolaku kategoriju treba da se suprotstavi medvedu od trista kila.
U skladu s tim odlučismo da ostavimo planinarenje kroz divljinu za neki drugi put, i komfor divne planinske brvnare (veoma zgodno nazvane Glimpse of Heaven) napuštali smo samo radi posete lokalnim „bezbednim“ atrakcijama kojih je bilo u izobilju u obližnjim gradićima Pidžn Fordž i Getlinburg. Smoky Mountains je najpopularniji nacionalni park u Americi, ali, verovali ili ne, Getlinburg je još popularniji. Izgleda da američki turista koji ode da poseti nacionalni park, prvo što poželi da uradi kada tamo stigne jeste da igra mini golf, ode u kuću strave i najede se sladoleda i hamburgera?! Ja sam živi dokaz za to. S druge strane, Pidžn Fordž je donedavno bio samo uspavani gradić kroz koji bi turisti projurili autoputem 441 idući u Getlinburg. Pre dvadesetak godina najpoznatija kantri pevačica Doli Parton, koja je tamo rođena, odlučila je da tu nešto promeni. Uložila je vlastiti novac i izgradila veliki zabavni park, prikladno nazvan „Dolivud“, i od tada Pidžn Fordž više ne može da se prepozna. Danas ima preko 200 prodavnica, gomilu motela i bezbroj drugih turističkih mamipara i s obzirom na to da ima više mesta za parkiranje nego Getlinburg, privlači i više gostiju.
Na kraju odmora upitasmo još i koliko košta jahanje planinskim stazama na pravim kaubojskim mustanzima. Nekakva kaubojka hladnokrvno ispali brutalno bezobraznu cifru, četkajući konja i ni ne okrenuvši se da pogleda ko pita. Zahvalismo se i pođosmo kući, pravdajući se sami sebi da smo jahanje ostavili za našu drugu posetu ovom raju na zemlji.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari