Podneblje kao stvoreno za vinovu lozu 1

Podneblje kao stvoreno za vinovu lozu, izuzetnog klimatskog i zemljišnog diverziteta, Negotinska Krajina oivičena je planinama Miroč, Crni vrh i Deli Jovan s jedne strane, a s druge Timokom i moćnim Dunavom.

Ovde se vinova loza trenutno prostire na oko 1.000 hektara, sa potencijalom da se raširi na višestruko veće površine. Istorija vinogradarstva ovog kraja izuzetno je duga i seže sve do doba starih Rimljana. Na nižim terenima uz Dunav, smešteni su Ključko, Brzopalanačko i Mihajlovačko vinogorje, dok se na jugu rejona, na višim nadmorskim visinama, nalaze Negotinsko i, posebno, Rogljevačko – Rajačko vinogorje.

Zlatno doba krajinskog vinarstva odigralo se u vreme kada je filoksera pustošila vinograde u Francuskoj, u drugoj polovini XIX veka.

U to vreme vina iz Negotinske Krajine našla su svoj put do Francuske, Austrougarske, Nemačke i Rusije, kako bi popunila rupu na tržištu nastalu usled širenja parazitske pošasti koja je, nažalost, ubrzo doprla i do krajinskih vinograda.

Središte obnove vinogradarstva u Krajini nakon filoksere postao je manastir Bukovo, gde je 1886. osnovan lozni rasadnik, a Negotinska (Krajinska) vinogradarska zadruga osnovana je 1890. godine.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari