Prirodni antibiotici za jačanje organizma u borbi protiv bakterija 1Foto: Pixabay/Congerdesign

Beli luk je jedan od najjačih i najsloženijih prirodnih antibakterijskih sredstava širokog spektra, objašnjava diplomirana nutricionistkinja Ivana Mišić.

Beli luk je najpoznatiji prirodni antibiotik. Supstanca u luku koja mu daje ta svojstva je alicin, međutim alicin ne može da se izoluje iz luka kako bi se od njega napravio lek, već mora da se konzumira u prirodnom obliku.

Dokazano je dejstvo na najmanje 72 vrste infektivnih bakterija koje izazivaju pneumoniju, tuberkulozu, encefalitis, grip, i prehladu, pored ostalih oboljenja. Za razliku od modernih lekova, bakterije ne razvijaju rezistenciju na beli luk.

Crni luk je takođe izuzetno jak antibiotik i antiseptik, a poseduje i antivirusno i antigljivično dejstvo. Med i vino su korišćeni još na antičkim i rimskim bojnim poljima za čišćenje i lečenje rana.

Kako prirodni antibiotici deluju? Oni remete sintezu proteina, folne kiseline i transpeptidaze, tako da se bakterije više ne mogu razmnožavati.

Borovnice pored toga što suzbijaju bakterije, sprečavaju i njihovo vezivanje za čovekove ćelije. Propolis, pčele koriste za higijenu košnice, da bi je odbranile od uljeza i infekcija. Štiti od bakterija, jača imunitet i deluje i na viruse. Pomaže kod kašlja, upale grla i krajnika.

Namirnice sa antibakterijskim dejstvom: jabuka, banana, bosiljak, borovnica, kupus, šargarepa, indijski orah, celer, kim, mirođija, đumbir, med, ren, masline, šljive, žalfija, lubenica, jogurt.

Sastojci u namirnicama sa antibakterijskim dejstvom: alicin, laktobacilus, eugenol, antocijani.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari