
Nedostatak dnevne svetlosti građani Srbije nešto više su isticali samo 2017. godine – 8,3 odsto, dok je naredne, 2018. godine, zabeležen pad na 6,2 odsto.
U 2019. godini 4,9 odsto građana Evropske unije (EU) prijavilo je da nema dovoljno dnevne svetlosti u svom stanu, što znači da svoj stambeni prostor smatra previše mračnim i da na to gleda kao na problem domaćinstva.
Prema podacima Eurostata, na Malti, koja je zabeležila najveći udeo među državama članicama EU, svaka deseta osoba smatrala je svoje prostorije pretamnim. Maltu su pratili Portugal sa 8,2 odsto, zatim Mađarska sa osam odsto i Letonija sa 7,9 odsto.
Nasuprot tome, najmanje mračnih soba, bar prema odgovorima ispitanika, zabeleženo je u Slovačkoj – 2,8 odsto (podaci za 2018. godinu), Češkoj – 2,9 odsto, Italiji – 3,2 odsto (podaci za 2018. godinu), Kipru – 3,2 odsto i Holandiji – 3,3 odsto.
Podržite nas članstvom u Klubu čitalaca Danasa
U vreme opšte tabloidizacije, senzacionalizma i komercijalizacije medija, duže od dve decenije istrajavamo na principima profesionalnog i etičkog novinarstva. Bili smo zabranjivani i prozivani, nijedna vlast nije bila blagonaklona prema kritici, ali nas ništa nije sprečilo da vas svakodnevno objektivno informišemo. Zato želimo da se oslonimo na vas.
Članstvom u Klubu čitalaca Danasa za 799 dinara mesečno pomažete nam da ostanemo samostalni i dosledni novinarstvu u kakvo verujemo, a vi na mejl svako veče dobijate PDF sutrašnjeg broja Danas.
neka se nastavi sa neadekvatnom gradjom. Nas stan koji je okrenut prema dvoristu imao je lepu svetlost do 2000 godine a onda su pocele da nicu novogradnje koje su zaklonile svetlost svima sve do treceg sprata pa i cetvrtog .
Jednostavno se sada nalazimo u jednoj velikoj mracnoj rupi okruzeni novoizgradjenim zgradama, kome smo trebali da se obratimo zbog tog problema i da li bi neko uopste i reagovao.
Moramo da trosimo struju i osvetljavamo stan u sred bela dana
to su i zeleli oni koji su gradili, jer je Vasa kuca tu smetnja za novogradnju.
Da ste im prodali kao sto reketiraju u americi za novogradnju, mozda bi dobili stan. Ovako s obzirom da Vam ne mogu nista, mogu da Vam uzmu sunce.
A 100% stanovnika Srbije zivi u najtamnijoj mogucoj proniji na svetu. Mrak, mrak, mrak…
Veoma vazna stavka pri kupovini stana. Lokacija, grejanje, lift, kolicina svetlosti, ….
Kakva dnevna svetlost, pa mi decenijama živimo u crnoj rupi.
Nelogicno je da se mediteranske zemlje koje sunce nemilosrdno przi vise od pola godine, zale na mracne prostorije! Pa to je tamo pozitivno! Uopste se cudim kakve se sve ankete sprovode po Evropi i svetu i cime se dokoni bave!
Tokom 2019. godine oko 7,9 odsto građana Srbije smatralo je da živi u previše tamnim prostorijama, a u potpunom mraku od kraja WW2.