Šta je sintetičko meso? Samo jedna zemlja u svetu ga zakonom zabranjuje 1Foto: Shutterstock/ Contributor

Da li ste znali meso može da bude i sintetičko, a interesantno je da ga u svetu samo jedna zemlja zakonom zabranjuje.

Sintetičko ili veštačko meso je hrana nastala zahvaljujući uzgajanju in vitro životinjskih matičnih ćelija.

Ove matične ćelije razmnožavaju se u kontrolisanom ambijentu. Sintetičko meso je prava hrana životinjskog porekla i ne treba ga mešati sa biljnim mesom.

Izraz „sintetičko meso“ takođe osporavaju neki naučnici, kao što je istraživač Instituta za bionauke i bioresurse CNR-a u Napulju Roberto Defez, jer ne postoji proces hemijske sinteze.

Sintetičko meso se dobija od matičnih životinjskih ćelija dok se tzv. biljno meso proizvodi od sočiva, pasulja i drugih proizvoda biljnog porijekla.

„Sintetičko meso se proizvodi u laboratoriji počevši od matičnih ćelija uzetih iz životinjskog tkiva (npr. goveda, ovaca) koje se zatim podstiču na razmnožavanje na podlogama koje sadrže faktore rasta, unutar bioreaktora. Kada se umnože, ove ćelije se potom diferenciraju u zrela tkiva unutar jedne vrste skele, biokompatibilnih struktura, sve dok se ne dobije proizvod veoma sličan prirodnom mesu“, objašnjava za italijanski list Il fato kvotidijano dr Stefanija Ruđeri, istraživač Instituta Crea, najpoznatijeg italijanskog instuta za istraživanja u vezi sa ishranom, i docent na medicinskom fakultetu Tor Vergata u Rimu, a prenosi RTCG.

Ruđerijeva je takođe izjavila da do sada nije urađeno dovoljno studija i istraživanja koji bi mogli da dokažu potpun i siguran nutricionistički kvalitet ovih proizvoda.

Italija prva u svetu zakonom zabranila hranu iz laboratorije

Italija kaže ne sintetičkom mesu, kao i mleku, te veštačkoj hrani za stoku. Italijanska vlada je donela odluku da zabrani proizvodnju i komercijalizaciju sintetičke hrane kako za ljude tako i za životinje, što je u suprotnosti sa onim što se dešava u Americi i Singapuru, zemljama u kojima je korišćenje ove hrane dozvoljeno.

Italijanski ministar poljoprivrede, prehrambenog suvereniteta i šuma, Frančesko Lolobriđida kaže da je Italija prva slobodna nacija kada se radi o riziku od ishrane sintetičkom hranom.

To je, kako ističe, prvi zakon na svetu koji zabranjuje komercijalizaciju i laboratorijsku proizvodnju hrane kojom se hranimo.

„Sintetička hrana ne garantuje kvalitet, zdravlje niti kulturu i enogastronomsku tradiciju naše zemlje. Na taj način bi rizikovali i veću nezaposlenost jer bi se ta hrana proizvodila tamo gde radna snaga košta manje u društvu u kome bi bogati jeli dobru hranu a siromašni ne“, objašnjava ministar Lolobriđida.

Istog je mišljenja i italijanski ministar zdravlja Oracio Skilaći: „Zabrana proizvodnje se bazira na predostrožnosti jer do danas nemamo jasne podatke o tome kakve efekte bi ovakva hrana imala po naš organizam. Na prvom mestu je zdravlje građana kao i očuvanje naše kulinarske tradicije koja se bazira na mediteranskoj dijeti“.

Prekršaj ovog zakona podrazumijeva vrlo rigidne kazne od 10.000 do 60.000 evra pa i do 10 odsto zarade.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari