HTC TYTN II: Kada su se pojavili mobilni telefoni, njihovi prvi kupci su bili bogati direktori velikih kompanija, koji su u svakom trenutku morali da znaju neke važne informacije… …Vremenom su se funkcije na mobilnim telefonima nagomilavale. Telefon je postajao sve manji i popularniji.

HTC TYTN II: Kada su se pojavili mobilni telefoni, njihovi prvi kupci su bili bogati direktori velikih kompanija, koji su u svakom trenutku morali da znaju neke važne informacije… …Vremenom su se funkcije na mobilnim telefonima nagomilavale. Telefon je postajao sve manji i popularniji. Kao uporedna mobilna stvarčica koja je za prezauzete poslovne ljude prekopotrebna, posebno u SAD, je PDA (lični digitalni pomoćnik). Dugo su mobilni telefoni i PDA uređaji živeli svoje zasebne živote. Tehnologija je neumitno napredovala, čipovi su bivali sve manji i „brži“. U poslednjih nekoliko godina pojavili su se uređaji koji su ujedno i PDA i telefoni. Prvi su naravno, opet, bili glomazni, ali su se prokuvali u mašini i smanjili.
HTC je kompanija koja je na domaćem tržištu tek odskora. Oni između ostalog proizvode i PDA telefone. Za to koriste komponente drugih kompanija, ali je rezultat više nego dobar. Procesor od jedne firme, baterija od druge, operativni sistem od treće, a na površini HTC. Potreba za ovakvim mobilnim uređajima nije tako velika kao za jeftinim telefonima, pa cena nije tako niska. U šta je izrastao

mobilni telefon?
Ekran dijagonale preko sedam centimetara, koji je osetljiv na dodir; bežično povezivanje putem svih mogućih i poznatih standarda; kamera od 3 MP, sa autofokusom; proširiva memorija pomoću mikro SDHC slota; fizička qwerty tastatura i ekran koji se rotira za 40 stepeni. Ukupne dimenzije, a posebno težina nisu kao kod telefona, i ne staje u bilo koji džep, ali zato u paketu dolazi i futrola za nošenje koja može da se zakači na kaiš.
Prednja maska je od sive plastike, dok je sve ostalo od crne. S leve strane je točkić koji ima i funkciju potvrde izabrane opcije. Ispod je „ok“ taster za izlazak iz trenutnih opcija, a iznad prečica ka glasovnom upravljanju. Preko puta, desno od ekrana je taster za pristup kameri i taster

za uključivanje i isključivanje uređaja. U donjem desnom uglu je uložak za olovku kojom se piše po ekranu. Po ekranu možete i prstima pritiskati, ali tako ćete pre svega umastiti isti. Ispod ekrana su navigacioni i upravljački tasteri, kao i nekoliko s predefinisanim prečicama, koje naravno možete podesiti prema vašim afinitetima. Opet ispod ekrana, ali po drugoj osi, je qwerty tastatura. U pitanju je „klasična“ tastatura, ako se to uopšte može reći za mobilne telefone. Kada se tastatura razvuče u potpunosti, pomoću šarki se displej rotira za 40 stepeni i telefon može da se položi na leđa i da se koristi kao laptop.
Toliko o hardveru. Softver je ključni razlog za kupovinu HTC-a, a evo i zašto: operativni sistem je Windows Mobile 6.0. On, osim što je većini nepoznanica, nije drastično drgačiji od ostalih telefonskih operativnih sistema. I dalje mu je telefoniranje glavna funkcija. Naravno, kada se uzme u obzir koje su sve mogućnosti i prednosti, brzo se stiže do zaključka da je ovo telefon koji je za klasu iznad drugih. Pre svega, svi su se već ranije sretali sa windowsom na svojim ličnim računarima. Da podsetimo, ovo je računar u malom, tj. funkcioniše kao računar, ali su mu ograničene mogućnosti. Razgovori teku uobičajenim tokom, telefon se drži kako i pretpostavljate, isto kao i ostali telefoni. Nije potrebno otvoriti tastaturu i tako otvoren telefon držati kraj uha da biste pozvali nekoga. Može, ali ne mora. Čak ne morate ni tipkati po ekranu. Sve je to izvodljivo i putem navigacionih i kontrolnih tastera, i nije uopšte komplikovano. Možete i uz asistenciju ekrana osetljivog na dodir, ili da ipak upotrebite i tastaturu. Tu je i olovka, ako su vam masni prsti (ko je pomenuo pečenje?). Sve je kao i u windowsu, tj. možete bilo šta uraditi na bar tri načina, pa koji vam je najlakši…
Za razliku od „običnih“ telefona, koji imaju moć gledanja word, excel i powerpoint fajlova, ovo čudo dozvoljava da takve fajlove sami pravite na istom. Tekst se unosi bilo putem hardverske, bilo putem softverske tastature. Naravno, obe su svedene na osnovne karaktere. „Alt“ taster ne postoji, funkcijski tasteri takođe, ali i bez njih i još kojih, kucanje je vrlo komotno. Neki će primetiti da nema ni podrške za „yu“ slova, ali mi nećemo da cepidlačimo. Hardverska tastatura je dovoljno velika za palčeve, ali ne i za ostale prste. Ko je zamišljao brzo kucanje na slepo, moraće ponovo da uloži dodatan trud za to.
Glavni ekran ima levo na vrhu klasičan windows „start“ padajući meni koji je sličan kao i kod XP OS. Desno su sistemske informacije, kao npr. da li je telefon uključen, da li je podešen da zvoni, koje je stanje baterije i koji programi su trenutno aktivni. U sredini ekrana su pet velikih ikona koje vode ka osnovnim, svakodnevnim funkcijama koje su prikazane u gornjoj polovini: osnovni ekran pokazuje koliko je sati, da li imate i koliko propuštenih poziva i poruka; prečice ka devet kontakata; informacije o vremenskoj prognozi; prečice ka programima koje najčešće koristite i poslednja je ka izboru profila. Ispod njih su izlistane obaveze iz kalendara i link ka Tomtom mapama i dodatne sistemske informacije, kao na primer kakvo je stanje baterije i koliko je sati i minuta moguće koristiti telefon. Na dnu su prečice za koje se koriste kontrolni tasteri: ka kalendaru i kontaktima.
Vrlo impresivno već u startu. Start prečica vodi ka glavnom ekranu, šest programa koje korisnik sam može podestiti, pet koje je skoro koristio a nisu među prvih šest, prečici ka ostalim programima u telefonu, podešavanjima i ka pomoći.
Telefonski imenik nema ograničenja, i po broju kontakata, i po broju telefona po svakom. Telefoniranje se odvija bez problema. Pisanje poruka zahteva obe ruke, jer ili sa oba palca kucate, ili jednom rukom držite telefon, a drugom olovku. Organajzer je pregledan i lak za korišćenje. Muzički plejer je windows media player i sve je isto kao i na računaru, što je još jedna olakšavajuća okolnost, osim ako na računaru ne koristite WMP. Internet pretraga je veoma napredna i jedna je od jačih strana ovog telefona. Ekran dijagonale 2.8 inča samo dodatno olakšava i povećava uživanje.
Kamera na poleđini je oštrine tri megapiksela, sa autofokusom. Treba joj sekund da fokusira i još jedan da fotografiše. Kvalitet je dobar, ali je procesor, pak, dosta spor. Brze objekte nećete moći da fotografišete.
Tomtom mape ne dolaze u paketu s telefonom, već se moraju preuzeti sa interneta. Proizvođač tvrdi da će verovatno od proleća biti u paketu.
Baterija je velikog kapaciteta, ali se brzo troši. Autonomija je dva dana. Odličan vid pažnje je poruka koju vam telefon šalje kada je ista na samo deset procenata snage.
Kad se sve sumira, ovo je najbolji poslovni telefon koji smo do sada testirali. Verovatno zato što je mešavina PDA uređaja sa dodatom qwery tastaturom i opcijama za telefoniranje. Na sajmu u Barceloni su već viđeni hibridi slični ovom, što će reći da konkurencija nije spavala. Dok ona ne stigne, ovo je najbolja ponuda za sve koji ne žele da prave kompromis. Takva je i cena.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari