Cisco tehnologija povezuje celokupnu infrastrukturu savremenog građevinskog objekta u jednu mrežu. U Beogradu je u toku izgradnja upravo jednog takvog objekta, o čemu su na upravo održanoj konferenciji Cisco Expo, govorili Džan Habib, Cisco, i Dragan Praštalo, Mali kolektiv, Srbija.

Cisco tehnologija povezuje celokupnu infrastrukturu savremenog građevinskog objekta u jednu mrežu. U Beogradu je u toku izgradnja upravo jednog takvog objekta, o čemu su na upravo održanoj konferenciji Cisco Expo, govorili Džan Habib, Cisco, i Dragan Praštalo, Mali kolektiv, Srbija.
Tehnologija utiče na svaki aspekt našeg života danas. Cisco je razvio rešenje (Cisco Connected Real Estate rešenje) koje se prilagođava i menja sa razvojem potreba korisnika. Njegovom primenom, omogućene su kapitalne uštede od 24 odsto tokom izgradnje, smanjenje operativnih troškova i do 30 odsto, kao i smanjenje troškova električne energije do 40 odsto.

Druga slika našeg grada

I u našem glavnom gradu u toku je izgradnja Inteligentne zgrade pod nazivom B2, o čemu je na Cisco Expo konferenciji govorio Dragan Praštalo, direktor Malog kolektiva.

Objekat nosi naziv B2 – ne samo zbog toga što je pozicioniran u Balkanskoj ulici broj 2, već zato što želi da pruži i drugu sliku našeg grada, sliku evropskog Beograda. U objekat je uloženo 30 miliona evra, a Cisco platforma omogućila je da se prilikom izgradnje objekata 15 podsistema u okviru upravljanja, nadzora i infrastrukture poveže u jednu celinu.

Ovo rešenje je revolucionarno u odnosu na tradicionalni sistem gradnje zgrada koje funkcionišu po principu različitih razdvojenih sistema, kao što su: osvetljenje, protivpožarna zaštita, električna energija, video nadzor, Internet, telefon, interfon, ventilacija itd. Nekada u jedan objekat treba ugraditi i 30 takvih razdvojenih sistema, koji, po rečima Džana Habiba, govore različitim jezicima, tj. koriste različite protokole. Cisco tehnologija omogućava da se svi sistemi povežu u jednu mrežu povezanu Internet protokolom (IP), tako da stanar ili korisnik poslovnog prostora može sa jednog mesta da upravlja svim sistemima (struja, grejanje, bežični Internet, klimatizacija…), i da dobija jedinstveni izveštaj na kraju meseca, uključujući i račune. Takođe, u znatnoj meri je olakšano održavanje zgrade, a mreža omogućava kontrolu sa drugog, udaljenog mesta, brzo uočavanje i otklanjanje problema.
Primena mreže u početku ciklusa zgrade stvara moćan katalizator za smanjivanje kapitalnih i operativnih troškova tokom životnog ciklusa zgrade. Mreža se može koristiti za to da omogući vlasnicima i operatorima zgrade da stvaraju nove poslovne modele i dodatne tokove prihoda, stvaraju produktivnija radna mesta i poboljšavaju kvalitet zdravstvenih uslova, bezbednost i sigurnost stanara zgrade.
Od zanimljivosti treba istaći i to da ovi inteligentni sistemi reaguju na prisustvo ljudi, te da se svetlo ili grejanje automatski gase kada ljudi u prostoriji izvesno vreme ne borave. Džan Habib je naveo i primer tržnih centara u Americi koje mreža obaveštava kada je nivo sapuna ispod „dozvoljene“ granice, kako bi zaposleni mogli blagovremeno na to da reaguju.
Ovaj vid umreženih sistema zasigurno predstavlja budućnost u sferi izgradnje modernih objekata, kao i komunikacionu platformu 21. veka.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari