Titanik: 10 stvari koje niste znali o potonuću 1Titanik, foto: Topham Picturepoint / Topfoto / Profimedia

Mala podmornica Titan sa pet putnika na brodu nestala je u nedelju. Posada je krenula u obilazak Titanika.

Zbog ove tragične situacije, veliku pažnju je privuklo potapanje Titanika, koji već 111 godina leži na dnu Atlantika.

Donosimo vam činjenice o Titaniku koje možda ranije niste znali, piše Index.hr.

Nepotopiv brod

Titanik je dizajniran sa reputacijom nepotopivog broda. Međutim, sudar sa santom leda na prvom putovanju 15. aprila 1912. pokazao je da ni tada najnaprednija tehnologija nije bila imuna na katastrofu.

Nedostatak čamaca za spasavanje

Titanik je imao samo 20 čamaca za spasavanje, iako je mogao da primi mnogo više. Iako je dizajn broda prvobitno uključivao 48 čamaca, 28 je otpisano kako bi palube bile manje gužve. Ovaj nedostatak je onemogućio spasenje mnogih ljudi.

Čovek je preživeo zbog alkohola

Baker Čarls Džogin preživeo je potonuće broda jer je te noći popio mnogo alkohola i to mu je zagrejalo telo. Zato je u ledenoj vodi preživeo do zore, kada je spašen.

Nedovoljna obuka osoblja i priprema za evakuaciju

Osoblje broda nije bilo u potpunosti obučeno za postupanje u vanrednim situacijama. Nedostatak odgovarajuće obuke doprineo je haosu i poteškoćama tokom evakuacije. Takođe, putnici nisu bili dovoljno upoznati sa procedurama evakuacije i merama bezbednosti.

Japanac je bio omražen jer je preživeo tragediju

Masabumi Hosono je bio japanski državni službenik koji je preživeo potonuće broda, ali su ga ljudi mrzeli jer je izabrao da preživi umesto da umre zajedno sa ostalim putnicima na brodu.

Tragedija se mogla izbeći

Brod je mogao da izbegne tragediju da je ledeni breg primećen i prijavljen kapetanu samo 30 sekundi ranije nego što je u stvari.

Titanik: 10 stvari koje niste znali o potonuću 2
Trpezarija na Titaniku, foto: Pictures From History / akg-images / Profimedia

Radio operateri su više puta upozoravani na glečere

Pre nego što je udario u santu leda i potonuo u okean, posada Titanika je šest puta upozorena na ovu opasnost. Ali oni su ignorisali upozorenja. Radio operateri su bili preplavljeni novom radio tehnologijom, što je rezultiralo ogromnim brojem poruka koje dolaze i odlaze.

Hladna voda i smrzavanje

Voda Atlantskog okeana je te noći bila izuzetno hladna, a nedostatak dovoljnih sredstava za grejanje ili toplotnu izolaciju u čamcima za spasavanje pogoršao je situaciju preživelih.

Titanik: 10 stvari koje niste znali o potonuću 3
Spavaća soba na Titaniku, foto: Pictures From History / akg-images / Profimedia

Knjiga o potonuću broda objavljena 14 godina pre katastrofe

Knjiga Uzaludnost: Olupina Titana Morgana Robertsona govori o najvećem putničkom brodu na svetu, Titanu, i kako je potonuo nakon što je udario u santu leda. Roman je objavljen 14 godina pre potonuća Titanika.

 

Olupina pronađena posle više od 70 godina

Olupina Titanika otkrivena je 1985. godine, više od 70 godina nakon katastrofe, tokom američke vojne misije. Brod se prepolovio i usput pao na dno. Hiljade artefakata je izvučeno iz olupine i izloženo je u muzejima širom sveta.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari