vežbaVežba koja čuva srce, foto: Sam Edwards / Hoxton / Profimedia

Korak po korak: Ova aktivnost može da poboljša zdravlje srca, čak i ako samo lagano vežbate.

Vežba smanjuje rizik od srčanih bolesti i doprinosi dužem i zdravijem životu, to je već poznato.
Ako već praktikujete neku fizičku aktivnost ili razmišljate o početku fitnes rutine, novo istraživanje može da bude savršena preporuka za vas, piše The Healthy.

Nedavno istraživanje, objavljeno u recenziranom naučnom časopisu „Ateroskleroza“, a koje su sproveli istraživači sa Tulane univerziteta (u saradnji sa Harvard univerzitetom), fokusiralo se na određeni oblik vežbanja koji je iznenađujuće bio efikasan za zdravlje srca, čak i na niskim nivoima: a to je penjanje stepenicama.

Do vežbe su došli naučnici

Studija je analizirala veliku grupu odraslih osoba iz UK Biobank baze podataka, sveobuhvatne baze podataka sa više od 450.000 odraslih osoba u Velikoj Britaniji između 40. i 69. godine.
Ova baza prati različite metrike i promene u zdravlju učesnika tokom vremena.

Koliko treba da vežbate

Rezultati studije pokazali su da su osobe koje su se penjale više od pet spratova dnevno, što je recimo 50 stepenika, imale su 20% manji rizik od koronarne bolesti srca, moždanog udara i srodnih komplikacija.

Dr Lu Ći, koautor studije i profesor na Tulane univerzitetu Škole za javno zdravlje i tropsku medicinu, zaključio je u saopštenju: „Kratki udari penjanja uz stepenice visokog intenziteta su vremenski efikasan način poboljšanja kardiorespiratorne kondicije.“

Ako počnete da vežbate, nastavite

Podaci za studiju prikupljani su tokom prosečnog perioda praćenja od 12 godina.
Pokazalo se da su ljudi koji su se više peli stepenicama imali manji rizik od srčanih bolesti.

Takođe je utvrđeno da, ako već redovno praktikujete penjanje stepenicama, važno je da održavate taj nivo aktivnosti, jer je studija pokazala određene nedostatke kod onih koji su prestali sa ovom praksom.
Zapravo, oni koji su prekinuli sa penjanjem stepenicama imali su značajno veći rizik od srčanih bolesti tokom studije, što je bilo upečatljivih 32% veći rizik u poređenju sa onima koji uopšte nisu penjali stepenice.
Penjanje stepenicama može biti posebno efikasno, čak i sa manjim brojem koraka, jer angažuje velike mišiće nogu, najveću grupu mišića koja omogućava brzo kretanje kiseonika kroz telo, i predstavlja istovremeno vežbu snage i kardiovaskularnu vežbu.


Pripreme za vežbu

Međutim, kako ističe Laura Vilijams Bustos, stručnjak za fitness sa master diplomom iz oblasti sportskih nauka, penjanje stepenicama može biti izazovno.
Važno je zagrejati se i početi polako, kada uvodite ovu vežbu u svoju svakodnevnu rutinu.
Integracija penjanja stepenicama u vaš život, kao što je korišćenje stepenica tokom obavljanja poslova ili poseta kancelariji, odlična je ideja, ali nemojte pokušavati da trčite sprint do 12 sprata prvog dana.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari