Da li i kako voziti u trudnoći? 1Foto: Shutterstock/Lopolo

Period trudnoće je kod nas poznat i kao „drugo stanje“, što je nepravedno dat epitet za jedno prelepo doba u životu žene. Za razliku od tradicionalnog mišljenja, danas dobro znamo da trudnice mogu (ukoliko je trudnoća bez tegoba) da rade i obavljaju svakodnevne aktivnosti kao i pre trudnoće.

Naravno, potrebno je prilagoditi fizičke promene koje trudnoća nosi sa sobom svim aktivnostima.

Najčešće dileme koje se javljaju po pitanju vožnje su: da li trudnice smeju da voze, da li treba da vezuju sigurnosni pojas, da li su vazdušni jastuci bezbedni, da li i kako otići na duže putovanje kolima…

Trudnice mogu da voze automobile kao i da budu suvozači uz poštovanje određenih bezbednosnih pravila i ukoliko nemaju zdravstvenih tegoba, piše portal Halobeba.rs

Drage buduće mame, ne sedajte za volan ukoliko osećate vrtoglavicu, mučninu, malaksalost (prvi trimestar najčešće) i ukoliko vam veličina stomaka ne dozvoljava da bezbedno upravljate vozilom (stomak koji dodiruje volan, najčešće u trećem trimestru).

Da li i kako voziti u trudnoći? 2
Ilustracija: Halobeba.rs

Podestite sedište u udoban položaj, ne praktikujte vožnju duže od 2h u kontinuitetu, pravite pauzu bar 1h, unosite dovoljno tečnosti i poštujte saobraćajne propise (dajte žmigavac prilikom skretanja, ne vozite brzo, dajte prednost dugima).

Stručnjaci naglašavaju da pravilna kombinacija vazdušnog jastuka i sigurnosnog pojasa pruža najbolju moguću zaštitu trudnoj ženi i njenom detetu, naravno ukoliko je pravilno vezana i sedi na adekvatnoj udaljenosti od vazušnog jastuka.

Prilikom sudara vazdušni jastuk se naduvava samo u predelu glave i grudnog koša, tako da u principu ne predstavlja opasnost za bebu, ali će vas zaštititi tokom sudara.Stručnjaci ističu da prednosti upotrebe vazdušnih jastuka daleko prevazilaze njihove potencijalne rizike.

Da li i kako voziti u trudnoći? 3
Foto: Halobeba.rs

Bočni vazdušni jastuci se do sada nisu pokazali kao opasnost za putnike, ali ne treba se odmarati priljubljen uz stranu vozila jer se oni mogu naglo aktivirati.

Veoma je važno pravilno sedeti, na što većoj udaljenosti od volana, kako bi se izbegao jak pritisak vazdušnog jastuka pri otvaranju, i kako trudnoća odmiče, treba sedište pomerati unazad, naravno uz omogućavanje normale vožnje. Vazdušni jastuci nisu zamena za sigurnosni pojas i mogu biti opasni ukoliko osoba nije vezana.

Da li i kako voziti u trudnoći? 4
Ilustracija: halobeba.rs

Često se vodi polemika da li trudnice treba da vezuju sigurnosni pojas zbog stomaka. Naučno je dokazano da bilo da je trudnica na mestu vozača, suvozača ili putnika na zadnjem sedištu, sigurnosni pojas je obavezan.

Vezivanje pojasa podleže i zakonskoj regulativi i propisana je novčana kazna za njegovo nepoštovanje. Pravilno namešten on ne može naškoditi ni majci ni bebi, a može im spasiti život.

Kada su u pitanju duža putovanja, pridržavajte se sledećih saveta:

  • Izbegavajte vožnje duže od 6 sati jer izazivaju premor.
  • Isplanirajte put u etapama.
  • Ponesite dovoljnu količinu vode i zdravih grickalica.
  • Nosite komfornu obuću.
  • Pravite pauze na svakih 1,5 – 2 sata sa 5 – 10 minuta šetnje.
  • U toku vožnje praktikujte vežbe za cirkulaciju (kruženje prstima i stopalima).
  • Izbegavajte put po ekstremnim vremenskim uslovima, pre svega velikoj vrućini.

Ukoliko se ne osećate dobro, odložite putovanje!

Ne idite na daleke destinacije u devetom mesecu trudnoće!

Ukoliko imate rizičnu trudnoću izbegavaje putovanja!

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari