Mesec borbe protiv raka prostate u Srbiji: "Živi muški i zakaži pregled - rešenje postoji" 1Foto: Pixabay/derneuemann

Novembrar je mesec posvećen muškom zdravlju i borbi protiv raka prostate. Širom sveta organizuju se aktivnosti sa ciljem da se javnost informiše o karcinomu prostate i podstakne društvo da uradi što više na ranom otkrivanju i što efiksanijem lečenju ove bolesti.

Rak prostate je jedan od vodećih uzroka obolevanja i umiranja od malignih bolesti muškaraca.

U Evropi je najčešći karcinom muškaraca, a u Srbiji, po učestalosti, odmah iza raka pluća i debelog creva. Godišnje oboli oko 2.300 muškaraca i premine oko hiljadu, navodi se u saopštenju Udruženja medikalnih onkologa Srbije (UMOS).

Mesec borbe protiv raka prostate u Srbiji ove godine obeležava se pod sloganom „Živi muški i zakaži pregled – rešenje postoji“.

„Redovni urološki pregledi, rana dijagnoza i pravovremeno lečenje raka prostate mogu spasiti mnoge živote, a inovativna terapija koja se primenjuje u fazi metastatske bolesti značajno produžava život obolelih“, objašnjava doktor Davorin Radosavljević, predsednik Udruženja i rukovodilac Klinike za medikalnu onkologiju Instituta za onkologiju i radiologiju Srbije i dodaje da najčešće obolevaju muškarci u četvrtoj, petoj i šestoj deceniji.

„Kada se rano otkrije, rak prostate se može izlečiti. Muškarci striji od 50 godina treba jedanput godišnje da urade PSA (prostata specifični antigen), i da odu na pregled kod urologa“, kaže profesor Zoran Džamić, direktor Klinike za urologiju Univerzitetskog kliničkog centra Srbije i profesor na Medicinskom fakultetu.

„Rak prostate retko daje rane simptome, ali se može javiti otežano mokrenje, noćno mokrenje, smanjena jačina mlaza, kao i krv u mokraći. U uznapredovaloj fazi bolesti javljaju se bolovi u kostima, pre svega u predelu karlice. Povišena vrednost PSA u krvi ne mora da znači da muškarac ima rak prostate. To može biti posledica benignog uvećanja ili zapaljenja prostate. Zato je važno da urolog obavi digitorektalni pregled i pregled ultrazvukom i tako proceni razik za razvoj raka prostate. Ukoliko se posumnja na postojanje raka, radi se biopsija prostate. Ako se histopatološki potvrdi rak, procenjuje se proširenost bolesti i pacijent se upućuje na konzilijum gde iskusni kliničari donose odluku o najboljem načinu lečenja“, objašnjava profesor Džamić.

U lečenju raka prostate veoma je važno što više individualizovati terapiju.

„Lečenje zavisi od statijuma i agresivnosti bolesti, životnog doba i zdravstvenog stanja pacijenta, ali i od njegovih želja i očekivanja. Ukoliko je tumor lokalizovan u prostati i niskog je rizika pacijentu se mogu ponuditi tri opcije: aktivno praćenje uz redovne preglede urologa, radikalna prostatektomija tj. odstranjenje cele prostate kao zlatni standard u lečenju ranog karcinoma, i treća opcija je radioterapija koja se primenjuje samostalno i u kombinaciji sa hemijskom kastracijom“, navodi doktrorka Nada Babović, medikalni onkolog iz Instituta za onkologiju i radiologiju Srbije.

Ona kaže da je rano prepoznavanje raka prostate i lečenje, uz adekvatnu terapiju, od velikog značaja kako za pacijente tako i za zdravstveni sistem.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari